Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto) Empty NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto)

Tue 31 Jul 2012 - 12:37
NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto) NASA--300x225Në fund të prillit të 2009-ës, astronautët fotografuan nga Stacioni Ndërkombëtarë i Hapësirës dy cikle misterioze akulli në sipërfaqe të tokës, me dimensione rreth 4.4 kilometër katrorë.

Ciklet u fotografuan në pjesët anësore të liqenit Baikalis që ndodhet në Siberinë jugore.
Prejardhja e cikleve deri më sot mbetet ende enigmë nga NASA, e cila pohon se formacione të tilla ishin shfaqur dikur nët ë shkuarën në të njëjtin vend në vitet 1985 dhe 1994.

Edhe pse një rrymë e ngrohtë uji, në thellësinë e madhe të katre dy pikave do të ishte e pamundur të krijonte dy cikle të tilla, shumë shkencëtarë ia dedikojnë këtë formacion dhe rishfaqje, aktivitetit hidrotermik në sipërfaqen e liqenit.
Ky aktivitetet hidrotermik, citon alb-observer.com, mund të shkrijë akullin dhe në kombinacion me temperaturat e zonës, e ngrinë atë brenda të njëjtës ditë. Ndërkohë, janë të shumtë ata shkencëtarë të cilët pohojnë se shkrirja e akujve shkaktohet nga zhytja dh dalja e UFO-ve gjigande, që fshihen për vite rreth në thellësinë e “mbetjeve” të liqenit me thellësi 7 kilometrash.NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto) NASA-Cikle-300x200Liqeni Baikali, është një nga liqenet më të veçanta për shumë aspekte. Veç thellësisë së madhe të tij, si dhe të një trashësie mbetjesh, si llucë, baltë etj në fundin e tij, është dhe liqeni më i madh me ujë të ëmbël në tokë dhe është liqeni më i vjetër me një moshë përkatësisht 25-30 milionë vjet ekzistencë.
Gjithashtu, konsiderohet si perlë e ambientit në Rusi dhe është shtëpia e një sërë bimësie dhe kafshësh të rralla, ku pjesa më madhe prej tyre janë më të veçantat në ekosistemin global.
Surpriza e këtij liqeni i dedikohet një sërë lloji të ndryshëm peshqish të cilët nuk i ndeha askund tjetër në talenti tonë.

Fotografitë e NASA-ës për ciklet enigmatikë u publikuan për herë të parë në sajtin e saj zyrtarë: NASA Earth Observatory: http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=38721&fb_source=message /alb-observer.com/





NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto) NASA-11NASA fotografon cikle enigmatik në liqenin Baikalis! (foto) NASA-2
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi