Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

A ka shqiptar të liq ? Empty A ka shqiptar të liq ?

Sun 5 Aug 2012 - 12:07
Ndoshta duke shkelur hapur rregullat e drejt shkrimit, vumë shenjën e pikësimit në kryeartikull.

Jo pa qëllim drejtohemi tek lexuesit me këtë pyetje!

Në ditën e sotme më ka rastisur të lexoj më shumë se pesë “artikuj” të quajtur kështu nga artikullshkruesit, të cilët kishin përmbajtje atishqiptare, antipopullore, anti kombëtare…

Nuk çuditem aspak se bie në kontakt të këtyre shkrimeve e sulmeve!

Jemi të vetëdijshëm se jetojmë në një botë që kërkonë t’a bëjë të pa kufishme lirinë e medies, të fjalës, e cila është një normë demokratike!

Ajo që më shqetëson mua është se; Këta artikuj nuk vijnë as nga serbët, as nga grekët, as nga turqit, as nga rusët etje…. nga të cilët dihet se kemi patur dhe do kemi kundërshtime, mos përputhje historike, për arsye politike, por dhimbja është e dyfishtë kur këta artikuj anti-shqiptar shkruhen nga disa “shqiptar”!
E si mund të quhen SHQIPËTAR, ata njerëz që kërkojnë të hedhin baltë mbi historin e kombit të tyre, mbi figurat patriotike, mbi kufijtë gjeografik, mbi gjuhën kombëtare, mbi simbolet kombëtare, mbi flamurin kombëtar…?

JO! JO! JO!

Ata njerëz janë turpi i kombit shqipëtar dhe fatkeqësishtë ka pasur dhe ka të tillë…

“ Injorantë nuk është ai që s’di, por ai që nuk do të dijë!” Këtë këshillë e ka lënë Aristoteli i lashtë, mësuesi i Aleksandrit ë Madh, i cili e kishte të vërtetuar nga përvoja.

Mendimi im është se të gjithë ata shqipëtar, të cilët ngrihen, shpifin, rrënojnë, hedhin baltë mbi figurat kombëtare shqiptare, mbi gjuhën kombëtare shqiptare, mbi historinë kombëtare shqiptare, patriotët kombëtarë shqipëtar, janë INJORANT, me gërma të mëdha.

Këtë e them hapur, pa frikë, pa asnjë lloj ngjyre politike. Unë asnjëherë nuk nisem nga ngjyrat politike, sepse për mua ato janë dora e dytë, para çështjes kombëtare!

Politika ka shumë, të cilat udhëheqin një shtet drejt apo jo drejt sukseseve, por çështja kombëtare, gjuha, kufijtë gjeografik, identiteti ynë kombëtar është vetëm një dhe i pa tjetërsueshëm.
Ka patur edhe të tjerë figura të shquara, të cilët kanë konstatuar me keqardhje se “Shqipërisë, e keqja i vjen nga vetë shqipëtarët”, si Konica, Fishta, Noli, etje…

Do kthehemi t’i shajmë edhe këta? (dhe s’kanë mbetur pa i sharë!!!)

A duhet ne të tjerët t’ju japim rëndësi këtyre gojëve të liga, apo duhet t’jua kthejmë përgjigjen popullorçe?

Nuk dua të përmend emra këtu, duke paraqitur ndonjë listë se kush shkruan gjëra të rëndomta, e antikombëtare, por dua t’ju theksoj me forcë një thirrje, si mik, si shok, si shqiptar, si patriot; Hiqni dorë nga këto marrëzire dhe mos u bëni dashur-pa dashur vegël e të huajit!

Shqipëria nuk do të egzistonte fare po të mos kishte në gjak mbrojtjen e vlerave kombëtare!

Por këtë duhe t’a kemi të gjithë, të bashkohemi të flasim më fortë.

Nukë duhet të gjej terren urrejtja, përçarja, vëllavrasja, për arsye bindjesh politike dhe fetare, fatkeqësishtë këta njerëz janë të gjithë të molepsur nga këto sëmundje gangrenë për kombin tonë.

Politka më e mirë për shqipëtarët është BASHKIMI I TROJEVE ETNIKE dhe feja më e mirë është SHQIPTARIA.

Në këto momente historike që kalojmë, duhet më shum se kurrë të tregojmë respekt për njëri-tjetrin, dashuri e shkuarje dhe jo të marrim nëpër gojë figurat e shquara, njerëz që me aktivitetin e tyre sot kërkojnë të arrijnë qëllimin e madh të bashkimit tonë kombëtar, ne…si të vegjël që jemi në shpirt, në mendim, në horizontin e botëkuptimit, kthehemi i qeshim e i përqeshim, duke i bërë qejfin armikut tonë të djallëzuar!
Atëherë po i bashkohem edhe unë Fishtës e Konicës dhe po them se: Kur shkoj një i mënçur në fshatin e budallenjve, ata thanë njëzëri; Erdhi një budalla në fshat!!!

JO! Këto veprime duhet të marrin fund. Sotë nuk jemi në shekullin e XV-të, që njerëzimi vendoste kufijtë dhe pushtetet me forcën e zjarrit dhe të hekurit! Sotë në shekullin XXI-jtë, është forca e mëndjes, arsyes njerëzore, arsyes historike, respektimit të të drejtave ndërkombëtare, janë këto politikat e zhvillimit të mbarë shoqëris njerëzore.

Po të shkojmë me ato mendime obskurrative të disave që hedhin baltë mbi cilëndo figurë patriotike që ka dalë apo del, hedhin baltë mbi njerëz mendimtarë dhe patriotë, duke gërmuar se dikush në fëmijëri na paska vjedhur një zog pule…!

Dikush tjetër na paskësh qënë rrugaç, se kishte tallur mësuesen e fillores…!

Dikush tjetër na paska qënë nxënës i dobët dhe nuk ja vlen ta dëgjojmë tani…!

….për këtë të shikojnë dëftesën e Ajnshtajnit…!

Njerëzimi sot thotë si je! Ç’far bën! Kujt i shërben!

Shkak për këtë shkrim u bë një sulm që i bëjnë z. Koço Danaj, i cili me punën dhe përpjekjet e tij, sotë mban një peshë shumë të madhe kombëtare, dhe është për t’u admiruar, mbështetur dhe inkurajuar, e jo t’a denigrojmë figurën e tij!

Nuk po përmendim emra, po qe nevoja flasim edhe hapur fare, por një gjë po ju kujtoj këtyre njerzve të veckël se, është më keq kur të dënon historia si dezertor, tradhëtar, antikombëtar!

Kini shum kujdes bashkëkombasit e mij, sepse kalojmë kohë shum delikate për kombin tonë, i cili është si një fëmij që kërkon të ngrihet më këmbë! Kur të eci me këmbët e tij i sigurtë në rrugën e historisë, do ta gjykojë më mirë e në kthjelltësi e ftohtësi të plotë, secilin nga ne, kush ka jetuar me dhimbjen dhe kush i ka shkaktuar dhimbje!
Përshëndetje të gjithëve!

(shkruar nga Danel Cana)
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A ka shqiptar të liq ? Empty Re: A ka shqiptar të liq ?

Sun 5 Aug 2012 - 23:46
Ne nje muhabet shqipesh, te ketyre diteve, ku kallaballaku, qejfi, muzika bejne te veten u hap debati se sa na duan fqinjet tane dhe si do kemi punet.

Te gjitha pretendimet shkonin ne ate drejtim se fqinjet tane na urrejn pa mas dhe kjo urrejtje e tyre s'le shqipet me pa dite te hajrit deri sa njeri tha: Fqinjet tane nuk na urrejne fare, jo pse na duan, por per momentin na mjafton urrejtja qe kemi ndaj njeri-tjetrit.

Ka te mire e ka te liq por koheve te fundit dominon injoranca! A ka shqiptar të liq ? 2585209286
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

A ka shqiptar të liq ? Empty Re: A ka shqiptar të liq ?

Sat 11 Aug 2012 - 17:31
Shume me vend ky shkrim...

Sa jemi te copetuar, te gjithe jemi te liq...
Sponsored content

A ka shqiptar të liq ? Empty Re: A ka shqiptar të liq ?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi