Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

12 vdekjet më të çuditshme në histori Empty 12 vdekjet më të çuditshme në histori

Tue 14 Aug 2012 - 14:04
12 vdekjet më të çuditshme në histori VdekjeNë thellësinë e shekujve, e historikisht njerëzit kanë vuajtur tmerrësisht nga një shumëllojshmëri metodash barbare, përsa i përket mënyrës së vdekjes.

Edhe pse lista e kësaj “cilësie” shumëllojësie shtohet dita ditës, edhe pse jetojmë në shekullin e 21-të.

Pa u zgjatur, alb-observer.com, ju paraqet 12 vdekjet më të çuditshme të shënuara në histori:



Në vitin 892…



“Sigurd the Mighty of Orkney” i lidhi kokën kundërshtarit të mundur, armikut numër një, në shalën e kalit. Kur ai “kërceu” të hipte në kalë, këmba i shkeli mbi dhëmbët e kokës së kundërshtarit duke e plagosur dhe shkaktuar një infektim vdekje prurës.
12 vdekjet më të çuditshme në histori Hekuri
Edward II i Anglisë, u vra me një hekur të nxehur, i cili i depërtoj tejpërtej në anus.

Në 1478…

12 vdekjet më të çuditshme në histori Vera
George Plantagenet, duka i Clarence, do të ekzekutohej. Dëshira e tij e fundit?
Të mbytet në një fuçi me verë.

Në 1649…
12 vdekjet më të çuditshme në histori K%C3%ABmba
Sir Arthur Aston, u godit për vdekje me këmbën e tij të drunjtë.

Në 1771…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Adolf

Mbreti i Suedisë, Adolf Fredrik, hëngri deri sa plasi!
Dreka e tij e fundit, përmbante karkalec deti, peshk të tymosur, havjar, lakër të hidhët, shampanjë dhe 14 racione me ëmbëlsisën e tij të preferuar, semla në një tas me qumësht të nxehtë.
U bë i famshëm në Suedi, si “Mbreti i cili hëngri deri sa plasi!”.

Në 1814…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Birra

Nëntë njerëz, u vranë në “London Beer Flood”, ku 323.000 litra birrë nga Meux and Company Brewery u derdhën nga depozitat në rrugë.

Në 1940…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Zezaku

Marcus Garey vdiq kur pësoi dy hemorragji cerebrale, pasi më parë kishte lexuar para kohe nekrologjinë e tij negative.

Në 1947…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Librat

Grabitësit famëkeq të thesareve, Collyer, u gjendën të vdekur në shtëpinë e tyre në New York. Langley, më i riu, vdiq pasi ngeci në kurthin që ai kishte ngritur vetë, duke u zënë poste nga libra të shumtë, gazeta dhe biblioteka. Pak ditë më vonë vdiq dhe vëllai i tij i verbër dhe i paralizuar, Homer nga uria.

Në 1960…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Makina1

Alan Stacey, një pilot profesionit makinash gare, humbi kontrollin e makinës që po ngiste dhe vdiq gjatë përplasjes në Grand Prix që po zhvillohej në Belgjikë.
Arsyeja, një zog u përplas me fytyrën e tij.

Në 1974…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Gota

Basil Brown, një ideatori i të ushqyerit të shëndetshëm, vdiq si pasoj e super dozës së vitaminës A, pasi pinte 3.8 litra lëngë karote për dhjetë ditë rresht, duke shkatërruar kështu mëlçinë e tij.

Në 1998…
12 vdekjet më të çuditshme në histori 1998

Një ekip i tërë futbolli, u vra nga një rrufe gjatë zhvillimit të një ndeshje futbolli në Republikën Popullor të Kongos.
Ndërkohë, ekipi vendas nuk pësoi asgjë!

Në 2010…
12 vdekjet më të çuditshme në histori Rusi
Rusi, Vladimir Ladyzhensky, vdiq gjatë Kampionatit Botërorë të Saunës në Finlandë, pasi kishte qëndruar 6 minuta në saunë në temperaturën 110°C./alb-observer.com/
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

12 vdekjet më të çuditshme në histori Empty Re: 12 vdekjet më të çuditshme në histori

Tue 14 Aug 2012 - 14:16
Rrofsh Ana do ti kem parasysh keto menyrat per te vrare ndonje une se deri tani te preferuar kam mbytjen me jasteke grrrr grrrr
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi