Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Zbulimi më i pështirë… por që do ta bëjë shumë të pasur djaloshin 8-vjeçar Empty Zbulimi më i pështirë… por që do ta bëjë shumë të pasur djaloshin 8-vjeçar

Fri 31 Aug 2012 - 14:01
8 vjeçar Charlie Neismith bërë një zbulim të pështirë… por që do të bëjë atë goxha të pasur!

Djaloshi nga Britania, kishte dalë xhiro me prindërit e tij, kur papritur la një gur të çuditshëm me ngjyrë të verdh në breg të detit.
Me ndihmën e prindërve, citon alb-observer.com, zbuloi se “Guri” i verdh ishte Ambergis, pra emetimi i balenës që e nxjerrë të tek hedh ujin në sipërfaqe të detit. Ambergis balenat e përdorin për të penguar sendet e forta që të mos depërtojnë në stomakun e tyre!Këta “Gurët” (forma që merr emetimi kur vjen në kontakt me ujëra të kripur) që emetohen nga deti në breg, kushtojnë 10.000 dollarë1 kg.

Dobia e Ambergis është në kohëzgjatjen e aromave, ndaj dhe ata kushtojnë kaq shpejtë.

Kështu, djaloshi britanik do të fitojë nga ky zbulim 63.000 dollarë…/alb-observer.com/
Zbulimi më i pështirë… por që do ta bëjë shumë të pasur djaloshin 8-vjeçar 8-vjecari1
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi