Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Cantat e renda demtojne shpinen e femijeve

prej Thu 6 Sep 2012 - 20:49
Cantat e renda demtojne shpinen e femijeve Canta-shpinePasi jemi duke iu afruar fillimit te vitit te ri shkollor, ekspertet paralajmerojne qe cantat shume te ngarkuara mund te shkaktojne shimbje dhe lendime ne shpine.

Kur canta perdoret si duhet, ajo behet nje mjet i vertete ndihmes qe nuk demton shendetin e femijeve", eshte shprehur dr.Melanie Kinchen.
Lendimet krijohen kur cantat jane shume te renda dhe kur mbahen ose ngrihen gabimisht.

Prinderit dhe mesuesit duhet t'i mesojne femijet se si te ngrijne dhe mbajne canten, ndersa ekspertet sjellin disa keshilla.

1-Cantat me te mira jane ato anatomike

2-Zgjidhni canten, madhesia e seciles i pershtatet femijes suaj ose zgjidhni ate me rroteza qe femija juaj te mos kete nevoje te mbaje canten.

3-Te dy rripat e cantes shtrengojni ne menyre te njejte per te shperndare barabarte peshen e cantes.

4-Librat ose fletroret me te medha lerini me afer shpines dhe largoni cdo gje qe eshte shume e rende.

5-Mesoni femijet te mbajne canten si duhet, qe te ulet deri te canta dhe ta ngreje duke perdorur kembet dhe jo shpinen.

6-Femija le te mbaje vetem gjerat e domosdoshme, te tjerat le t'i lere ne shtepi. (telegrafi)Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Cantat e renda demtojne shpinen e femijeve

prej Thu 6 Sep 2012 - 21:39
Keta femijet e sotem sakne nevoje fare per canta se si marrin librat fare ne shkolle i lene ti lexoje shtepia hahaha


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi