Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kriminaliteti ne adoleshence!

prej Fri 7 Sep 2012 - 16:07
Te Diskutojme Se Bashku

NJe fenomen shume negativ dhe prokupues po vrehet kohet e fundit ne shoqerine Shqipetare,ai i kriminalitetit ne moshat e vogla dhe adolishente, dhe ceshte me e keqe se asnje nuk prekupohet seriozish.
Po te shikosh kroniken e zeze te muait te fundit rezulton se krimet me te renda i kane bere grupmoshat nga 14 -19 vjec .Ato jane dhe krimet qe kan lene me shume gjurme ne mendjen e njerzve.Te tilla jan vrasja e nje cobani dhe dy policeve te kryera nga nje 17 vjecar ne Berat,vrasja e nje 20 vjecari dhe plagosja e prinderve nga nje 14 dhe 18 vjecar per motive grabitje ndodhur ne fshatrat e Permetit,vrasja e babait nga nje 18 vjecare ne bashkpunim me nenen e saj ne zonen e Mirdites,plagosje te ndryshme te ndodhura nga kjo grup moshe ne Tirane ose kercenime qe ju bene nje mesuesje te gjuheve te huaja per ngritjen e notes fiktive nga dy nxenes te vitit te dyte me anen e nje letre anonime etj tregon ne menyre alarmante permasat e medha qe po merr krimi adolishent ne shqiperi.
Une medoj se ne menyre urgjente institucionet shtetrore dhe jo shtetrore duhet te mirren me kete fenomen negativ.Te ngrine nje grup pune te perbere kryesishte nga psikologe per te ndjekur kete fenomen qe simbas mendimit tim i ka rrenjet ne vitet 1997 ne kohen e rremujave kur keta adolishent ishin jo me shume se 11 12 vjec.
Gjithashtu nje pune te madhe duhet te bej medja vizive dhe ajo e shkruar duke sensibilizuar opinjonin e mbar vendit
Shkolla eshte nje tjeter konponent ku duhet te luftohet ne menyre te fuqishme ky fenomen.
Por mbi te gjitha keto duhet te qendroje familja, ajo duhet te jete ne pararoje te edukimit te ketij brezi qe ka pesuar trauma gjat perjudhes 97 99 perjudha me e temerrsme qe ka kaluar vendi yne.


Duke u nisur nga sa shkruajta me lart une ftoj te gjith pjestaret e ketij FORUMI ne menyre aktive te marrin pjes ne kete diskutim dhe te shprehin mendimin e tyre se si mund te luftohet ose me thjeshte te parandalohet ky fenomen.

ME MIR VON SE KURRE


Kriminaliteti ne adoleshence! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Kriminaliteti ne adoleshence!

prej Fri 7 Sep 2012 - 19:13
Eshte bere thuajse mode koheve te fundit ky fenomen, por parandalimi kryesor mund te jene prinderit te cilet ne te shumten e rasteve nuk kujdesen per femijet e tyre (ndoshta nga puna ,,,???)...Adoleshenten nuk duhet te qendrojne naten vone rrugeve te qytetit,te shetisin klubeve e kafeneve te nates, puna e tyre eshte mesimi ne ate kohe e jo kriminaliteti, prandaj them qe prinderit jane baza kryesore per parandalimin e ketyre gjerave..Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Kriminaliteti ne adoleshence!

prej Fri 7 Sep 2012 - 19:35
Shume e drejte,edukaten qe ta jep familja nuk ta jep as rruga as policia.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kriminaliteti ne adoleshence!

prej Sun 16 Sep 2012 - 15:04
Edhe une mendoj se familjet shqiptare dhe anetaret e tyre ndodhen ne krize te thelle psiko-sociale. Dhe sistemi arsimor e mesuesit kane mangesira ne metodiken dhe teknikat e edukimit,fatkeqesisht.


Kriminaliteti ne adoleshence! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
dalinda
dalinda
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 9
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/12/2012
http://merrjep.al

default Re: Kriminaliteti ne adoleshence!

prej Tue 8 Jan 2013 - 10:14
http://merrjep.al/
Sponsored content

default Re: Kriminaliteti ne adoleshence!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi