Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Ushtria ruse tronditet nga kriminaliteti, korrupsioni, droga dhe dhuna

prej Sun 19 Aug 2012 - 16:26
Ushtria ruse tronditet nga kriminaliteti, korrupsioni, droga dhe dhuna Ruse-300x223Dhuna brenda në ushtrinë ruse sa vjen dhe bëhet edhe më shqetësuese, madje sipas autoriteteve ajo po del jashtë kontrollit.

Në raportin e gjashtëmujorit të parë të vitit 2012, bilanci rezulton i errët: kriminaliteti në ushtri po merë përmasa shqetësuese, dhuna fizike pa kriter, mafia, dorgërat, korrupsioni etj, janë disa nga dukurit të cilat kanë përfshirë të gjithë ushtrinë ruse.

Organizatat e të drejtave të njeriut japin larmin dhe kërkojnë që të ndërhyjnë autoritete përkatëse me qëllim përmirësimin e gjendjes dhe kthimin e ushtrisë rese në ushtri profesioniste.
Ndërkohë, së fundmi ka reaguar dhe prokuroria ushtarake ruse e shqetësuar nga kallëzimet e panumërta të kryera nga ushtarakët për korrupsion, dhunë fizike ndaj rekrutëve si dhe një sërë veprash të tjera penale të cilat tregojnë “shfrenimin” dhe gjendjen e mjeruar që ndodhet forcat e armatosura të ushtrisë.

Prokuroi ushtarak, Sergej Fridinski, paraqiti raportin e tij dhe të gjitha të dhënat e grumbulluara në prokuronin e përgjithshme të vendit. Sipas këtij raporti, citon alb-observer.com, edhe pse derdhja e të dhënave nuk ishte 100%, referohet se vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti, në krahasim me të njëjtën periudhë të viti tët kaluar, ryshfetet janë dyfishuar, numri i vrasjeve është rritur në 50%, përdorimi i drogës u rrit më shumë 30%, si dhe dhuna fizike, ndaj rekrutëve është thuajse alarmante./alb-observer.com/Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi