Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Historia e… djallit! (video) Empty Historia e… djallit! (video)

Sun 9 Sep 2012 - 13:28
Historia e… djallit! (video) Djalli-300x225Djalli, qenia më enigmatike e historisë njerëzore, qenie e cila është sa reale aq dhe surreale, është ajo qenie e cila edhe pse e pavërtete, të kall tmerr dhje jo pa qëllim është konsideruar si “Mbreti i Ferrit”.


Djalli, Shejtani, Lucifer, Beelzebub, Bisha, 666, janë disa nga emrat të cilat i janë dhënë atij.

- Por cili është djalli në të vërtet?
- Kur u shfaq për herë të parë në historinë e njerëzimit?
- Hebrenjtë, ishin ata të cilët folën për herë të parë për ekzistencën e djallit?
- Cila është historia që ai mbartë, si një figurë fetare apo teologjike?
- Pse atë e përshkruajnë dhe e portretizuan me atë morfi?
- Si u përshtat perceptimi i njerëzve rreth rrëzimit të engjëllit gjatë kalimit të shekujve?
- Cilat janë krimet që janë kryer për ta sulmuar atë?
- Është vërtet kundërshtari kryesor i Krijuesit të Gjithësisë, i cili mundohet më kotë të dominojë botën?

Më në fund, citon alb-observer.com, u realizua pak kohë më parë një dokumentar i cili mundohet t’u jap përgjigje të gjitha këtyre pyetjeve dhe shumë të tjerave, të cilat janë të bazuara në fakte historike. Në dokumentar flasin përfaqësues të Kishës Katolike, historian, studiues si dhe shumë mbështetës së të “tij”, të cilët kanë themeluar dhe Kishën e parë të Djallit!/alb-observer.com/


Ndiqni për më shumë detaje dokumentarin tarin në vijim:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi