Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Empty “Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…!

Mon 24 Dec 2012 - 19:28
“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Tre-300x182Trekëndëshi i Djallit – Trekëndëshi i Bermudës.
Ishte pikërisht dt 5 dhjetor 1945, kur pesë avion bombardues të aviacionit luftarak amerikanë, me ekuipazh 14 forcash që merrnin pjesë në këtë stërvitje u zhdukën misteriozisht në të famshmin Trekëndëshi i Bermudës.

Dhe sigurisht që ekipi i këtyre aeroplanëve, që mbetën në histori si “Skuadrilja e humbur”, padyshim që nuk është i vetmi rast i mistershëm i zhdukjes në këtë trekëndësh të pazakontë të detiti.
Nuk është aspak e lehtë të ndaj dikush legjendën nga e vërteta në këtë pikë të “çmendur” të planetit tonë që vijon edhe sot të mbetet tmerri i ajrit dhe detit.
Thjesht po ju paraqesim disa zhdukje të cilat ende edhe sot janë mister dhe presin një përgjigje, në rastet më të shumta ekuipazhi i tyre u zhduk bashkë me mjetin raportues, siç avioni apo anija…!

1872 anija “Mery Celeste”, -u gjet të lundronte e çrregullt pa ekuipazh!
1918 anija luftarake e marinës amerikane “U.S.S. Cyclops” u zhduk sëbashku me ekuipazhin më 3-4 shkurt të njëjtit vit.
Fluturimi 19, viti 1934 “Skuadrilja e humbur”, -5 avion amerikanë zhduken pa lënë gjurmë sëbashku me ekuipazhin.
Fluturimi NC-16002 viti 1948, – kërkoj të ulej në pistë… ndërsa pisat nuk komunikoj kurrë me të, si rezultat askush deri më sot nuk de ç’u bë me të!
Viti 1963 – “S.S. Marine Sulphur Queen”, -ishte një anije tanker dhe transportonte 15.000 ton squfur nga Beaumont Texas në Norfolk, Virginia. Anija nuk arriti kurrë në desitnacion, të vetmen gjë që gjeti roja bregdetare ishte një kamerdare shpëtimi që shënonte “Sulphur Qeuun”.
Avioni 680, viti 1965: zhduket në mënyrë misterioze avioni
Misteri në shfrenimin e tij: Jashtëtokësor dhe Atlantida
Është vendi ku janë referuar dukurit më të shumta për jashtëtokësorët dhe dyshohet se aty gjendet vendndodhja e Atlantidës së humbur./alb-observer.com/
Për më shumë në video-dokumentarin që vijon:
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Empty Re: “Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…!

Mon 24 Dec 2012 - 19:35
Shume e dine Kush jam... Pak e dine Si jam


Vërtetë unë ua kam lakmi në zgjuarësinë dhe shkathësinë tuaj,për të sjellur kaq shumë gjëra të rëndësishme në forum.

Kjo nuk bëhet pa mund dhe vullnet.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Empty “Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! (video)

Mon 24 Dec 2012 - 21:50
“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Tre-300x182 Trekëndëshi i Djallit – Trekëndëshi i Bermudës.
Ishte pikërisht dt 5 dhjetor 1945, kur pesë avion bombardues të aviacionit luftarak amerikanë, me ekuipazh 14 forcash që merrnin pjesë në këtë stërvitje u zhdukën misteriozisht në të famshmin Trekëndëshi i Bermudës.

Dhe sigurisht që ekipi i këtyre aeroplanëve, që mbetën në histori si “Skuadrilja e humbur”, padyshim që nuk është i vetmi rast i mistershëm i zhdukjes në këtë trekëndësh të pazakontë të detiti.
Nuk është aspak e lehtë të ndaj dikush legjendën nga e vërteta në këtë pikë të “çmendur” të planetit tonë që vijon edhe sot të mbetet tmerri i ajrit dhe detit.
Thjesht po ju paraqesim disa zhdukje të cilat ende edhe sot janë mister dhe presin një përgjigje, në rastet më të shumta ekuipazhi i tyre u zhduk bashkë me mjetin raportues, siç avioni apo anija…!
1872 anija “Mery Celeste”, -u gjet të lundronte e çrregullt pa ekuipazh!
1918 anija luftarake e marinës amerikane “U.S.S. Cyclops” u zhduk sëbashku me ekuipazhin më 3-4 shkurt të njëjtit vit.
Fluturimi 19, viti 1934 “Skuadrilja e humbur”, -5 avion amerikanë zhduken pa lënë gjurmë sëbashku me ekuipazhin.
Fluturimi NC-16002 viti 1948, – kërkoj të ulej në pistë… ndërsa pisat nuk komunikoj kurrë me të, si rezultat askush deri më sot nuk de ç’u bë me të!
Viti 1963 – “S.S. Marine Sulphur Queen”, -ishte një anije tanker dhe transportonte 15.000 ton squfur nga Beaumont Texas në Norfolk, Virginia. Anija nuk arriti kurrë në desitnacion, të vetmen gjë që gjeti roja bregdetare ishte një kamerdare shpëtimi që shënonte “Sulphur Qeuun”.
Avioni 680, viti 1965: zhduket në mënyrë misterioze avioni
Misteri në shfrenimin e tij: Jashtëtokësor dhe Atlantida
Është vendi ku janë referuar dukurit më të shumta për jashtëtokësorët dhe dyshohet se aty gjendet vendndodhja e Atlantidës së humbur./alb-observer.com/

Për më shumë në video-dokumentarin që vijon:



Sponsored content

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…! Empty Re: “Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze…!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi