Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë! Empty Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë!

Tue 11 Sep 2012 - 17:07
Gazeta Reading Eagle në vitin 1933, ka publikuar rezultate nga hulumtimi i Universitetit të Çikagos, ku nga të anketuarit është kërkuar të tregojnë se çfarë është lumturia bashkëshortore.Gazeta Reading Eagle në vitin 1933, ka publikuar rezultate nga hulumtimi i Universitetit të Çikagos, ku nga të anketuarit është kërkuar të tregojnë se çfarë është lumturia bashkëshortore. Çfarë mendoni, a thua këto këshilla ekzistojnë dhe se mund të ndryshojnë?

1-Sa më shumë vardiset, aq më e lumtur është martesa

Më herët nuk ka pasur mundësi të njoftoni mashkullin e ëndrrave tuaja dhe të martoheni me të duke menduar shumë. Djemtë e kanë pasur patjetër të orvaten rreth të dashurës, të shkruajnë letra, tu dërgojnë letra, ndërsa nëse kanë menduar të martohen me të, e kanë pasur patjetër dorën ta kërkojnë nga babi i saj. Martesa atëherë ka qenë vardisje kualitative, ndërsa sot një gjë që shumica e burrave dhe(grave) i ikin.

2-Gjithcka që është me pak se një vit e zvogëlon fatin e martesës

Lidhja që është më e shkurtë se një vit e zvogëlon mundësinë e fatit të martesës. Me këtë pajtohemi. Kërcimi i shpejtë në martesë jep mundësi për dëshpërim të madh. Gjithsesi duhet të mësoni disa gjëra për personin me të cilin do të lidheni deri në fund të jetës.

3-Këshilla e babit vlera ari

Baballarët e din më së miri, të paktën kur është në pyetje përzgjedhja e partnerit. Ka diçka në këtë këshillë – kur do ta zgjidhni partnerin më dëshirë të babit, do të zvogëlohej numri i grave të cilat do të ishin martuar me burra të këqij. Gjithsesi, na pëlqen liria e përzgjedhjes që e kemi sot.

4-Mos e dëgjoni mamanë

Këshillat që ua jep nëna nuk garantojnë martesë të lumtur, të paktën nëse i besojmë statistikës së vitit 1933. Për fat të mirë kohërat kanë ndryshuar, sot nënat japin këshilla më të mira për martesë./Portalb
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë! Empty Re: Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë!

Tue 11 Sep 2012 - 17:36
Nuk me pelqejn aspak keto keshilla se di PSE?
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë! Empty Re: Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë!

Tue 11 Sep 2012 - 19:11
4-Mos e dëgjoni mamanë

Këshillat që ua jep nëna nuk garantojnë martesë të lumtur, të paktën nëse i besojmë statistikës së vitit 1933.

Cilat nena japin keshilla te keqja per femijet e tyre?!!
Me sa di un gjdo nenat mundohet ti shoh femijet e tyre te lumtur,nuk besoji se ka nene e cila e do te shoh fatkeqisn e femijeve te tyre ne palumturi ne martese.
Sponsored content

Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë! Empty Re: Këshilla nga viti 1933: Mos e dëgjoni mamanë!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi