Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

NASA zbulon ujë në një asteroid midis Jupiterit dhe Marsit (video) Empty NASA zbulon ujë në një asteroid midis Jupiterit dhe Marsit (video)

Wed 26 Sep 2012 - 0:36
NASA zbulon ujë në një asteroid midis Jupiterit dhe Marsit (video) Uji-300x225Hestia, trupi i dytë më i madh në rripin e asteroideve midis Marsit dhe Jupiterit, e cila deri më tani konsiderohej tërësisht e thatë, pa lagështirë, papritur sjellë në sipërfaqe gjurmë ujit të ngrirë në formë minerale të hidratuar.
Zbulimi, i cili u bë nga të dhënat e studiuara të ofruara nga anija kozmike “Dawn” (Agimi) i NASA-s, tregon se ndoshta shumë asteroid të vegjël të pasuruar me ujë, kanë rënë mbi Hestian dhe sollën sasi uji.

Sot, citon alb-observer.com, uji vazhdon të mbetet i lidhur me fosilet e asteroidit gjigand, derisa në të ardhmen të përplaset me trupa të tjerë qiellor, të cilët do ti krijojnë temperaturë mjaft të lartë në sipërfaqen e tij, kështu do të shkrihen shkëmbinjtë e fosilizuar dhe do të lirohet ujë në sipërfaqen e tij në formë avulli.

Por, dy studime të ndryshme shkencore, të cilat u prezantuan në revistat “Science”, “Natura” dhe “Scientific American”, referojnë se zbulimi tregon se edhe një tjetër turp qiellorë i sistemit tonë diellorë, disponon qoftë dhe rudimentar një cikël të vogël hidrik.

Sipas studimit të ekipit të parë shkencorë, citon alb-observer.com, të udhëhequr nga Thomas Pretiman, i Institutit të Shkencave Planetare në Arizona, njëri nga aparaturat e anijes kozmike “Dawn” që regjistron rrezet G dhe neutronet në një thellësi deri në 1 m nga sipërfaqja, zbuloi një sasi të madhe hidrogjeni në rajonet e meridianit të asteroidit, të cilat mbështesin ekzistencën e ujit të “mbyllur” në gurore, në sasi deri në 400 pjesë
NASA zbulon ujë në një asteroid midis Jupiterit dhe Marsit (video) Uji-1
Studimi i dytë, i udhëhequr nga Brett Deneuve i Laboratorit të Fizikës së Aplikuar Universitetin Johns Hopkins, pohon se gjithashtu në rajonet e meridianit, u zbuluan me qindra gropa me thellësi deri 200 metra, ku besohet se dikur ekzistonte ujë dhe më vonë u avullua në atmosferë si gazë, pas përplasjes të asteroideve të tjerë më të vegjël. Bashkë me ujin, besohet se u emetuan për në hapësirë dhe përbërës të tjerë, gazra dhe substanca kimike me një gradë më të ulët zierje, siç është azoti dhe karboni.

Si pasoj e dimensionit të vogël të asteroidit dhe mungesës së atmosferës, shkencëtarët nuk besojnë se dikur uji qarkullonte atje në formë të lëngshme. Por, në total uji i izoluar në Hestia, parashikohet se nuk i kalon 5% të peshës totale të sipërfaqes së ngurtë të asteroidit.

Minerale të ngjashme hydrated, janë zbuluar në Hënë nga anija e Indisë “Tsantragiaan-1″. Por, në rastin e hënës, sipas shkencëtarëve që punojnë një mekanizëm të ndryshëm fizikë, si molekulat e hidrogjen nuk vijnë nga ndikimi asteroid, por nga era diellore dhe gradualisht janë “futur” në shkëmbinjtë e tyre vetanake në sipërfaqen hënore./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi