Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Sarandë, problem furnizimi me ujë e energji Empty Sarandë, problem furnizimi me ujë e energji

Wed 26 Sep 2012 - 12:16
Sarandë, problem furnizimi me ujë e energji Saranda


Megjithëse sezoni turistik i këtij viti ka shënuar një rritje të numrit të turistëve në Sarandë me rreth 15 % më shumë se viti i kaluar problemet që u lidhën me furnizimin me ujë të pijshëm, energjinë elektrike dhe infrastrukturën rrugore hyrëse në Sarandë, por edhe mospërfundimi i punimeve në portin e Sarandës kanë qene prezente edhe këtë sezon veror.

Drejtori i Turizmit në bashkinë e Sarandës Aristotel Bita thekson se turistët këtë vit kanë qenë nga vende të ndryshme të botës. E vecanta e sezonit ishin turistët nga vendet Lindjes ku predominuan turistët ceke dhe polakë.

Ndërkaq agjensitë turistike dhe zyrat e informacionit turistik bëjnë fjalë për rreth 35 000 turistë të mbërritur në Sarandë vetëm gjatë 3 muajve të verës. Megjithatë nuk ka një katalogim të saktë të shifrave të turizmit për këtë verë pasi turistët nuk kanë plotësuar formularin e hyrjes, portin e Sarandës.

Autoritetet e turizmit bëjnë me dije se kjo verë ka reduktuar kohën e qëndrimit në Sarandë kështu turistët vendas kanë shpenzuar gati 5-6 ditë më pak se zakonisht dhe ata të huaj të paktën 2 ditë më pak. Cmimet këtë verë ishin gati 20% më të larta se viti i kaluar në shërbime dhe akomodim por ende konkuruese në raport me ishullin e Korfuzit.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi