Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Rusi, anulohet opera e Jezu Krishtit

prej Mon 1 Oct 2012 - 10:29
Rusi, anulohet opera e Jezu Krishtit Opera-krishti

Teatri i Rostovit në Rusi anuloi vënien në skenë të operas “Jesus Christ Superstar” pas protestave të kishës ortodokse në vend.

Kisha pretendon se opera e autorit Andrew Lloyd Webber jep imazhin e gabuar të Krishtit dhe nuk duhet vënë në skenë.

Orkestra filarmonike e Rostovit parashikohej të vendoste në skenë operan muajin e ardhshëm. Artistët dhe instrumentistët u shprehën të indinjuar pas vendimit të anulimit të saj dhe kritikuan kishën për ndërhyrje në jetën e përditëshme.

Kleri ortodoks dhe qindra besimtarë u mblodhën para autoriteteve lokale për të protestuar kundër operas. Pas protestave, zyrtarët lokalë, duke cituar një “ligj të ri të hyrë në fuqi mbi mbrojtjen e të drejtave të besimtarëve”, vendosën anulimin e shfaqjes operistike.

Sqarimi mbetet i paqartë se cilin ligj shkel vënia në skenë e operas, ndërkohë që aktualisht parlamenti federal, Duma po shqyrton mundësinë e miratimit të një ligji që do të cilësonte si krim ofendimin e ndjenjave fetare të qytetarëve.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Rusi, anulohet opera e Jezu Krishtit N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi