Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 10 statujat më të larta në botë!

prej Tue 2 Oct 2012 - 14:34
10 statujat më të larta në botë! Leonardo-300x182Janë statujat më mbresëlënëse në të gjithë botën.
Shumica prej tyre, citon alb-observer.com, janë pikë referimi për vendet e tyre dhe I referohen kryesisht shfaqjeve etnike dhe fetare./alb-observer.com/
10 statujat më të preferuara dhe më të larta në botë janë si më poshtë:

10. Buda i madh – Ling Shan, Kinë – 88 metra lartësi.
10 statujat më të larta në botë! Ling-Shan-1024x768
9. Buda i madh i Tajlandës – Ang Thong, Tjalandë – 92 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Ang-Thong-Tjaland%C3%AB-1024x683

8. Statuja e Pjetrit së madh – Moskë, Rusi – 95 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Pjetrit-s%C3%AB-madh-682x1024

7. Statuja e Guan Yin (Buda i ndritshëm) – Weishan, Kinë – 99 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Guan-Yin-Weishan

6. Statuja e Kannon (Buda i ndritshëm) – Sendai, Japoni – 100 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Kannon-Sendai

5. Perandorët Yan dhe Huang – Zhengzhou, Kinë – 106 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Yan-dhe-Huang-%E2%80%93-Zhengzhou

4. Statuja e Guan Yin (Buda i ndritshëm) – Sanya, Kinë – 108 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Guan-Yin-Synanian-1024x768

3. Statuja e Budës – Ushiku, Japoni – 110 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Bud%C3%ABs-%E2%80%93-Ushiku-1024x683

2. Statuja e Budës në këmbë – Monywa, Myanmar – 116 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Bud%C3%ABs-n%C3%AB-k%C3%ABmb%C3%AB-%E2%80%93-Monywa-Myanmar-768x1024

1. Statuja e Budës Lushan – Lushan, Kinë – 128 metra lartësi.

10 statujat më të larta në botë! Bud%C3%ABs-Lushan


10 statujat më të larta në botë! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi