Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

300 marinarë argjentinas kthehen në shtëpi Empty 300 marinarë argjentinas kthehen në shtëpi

Thu 25 Oct 2012 - 11:03
300 marinarë argjentinas kthehen në shtëpi Marinaret-argjentine

Rreth 300 marinarë argjentinas, që ishin bllokuar për shkak të një përplasjeje që zgjati tre javë në shtetin afrikan të Ganës, janë kthyer në Buenos Aires.

Marinarët u niën në bordin e një avioni të Air France, në një fluturim të organizuar nga qeveria argjentinase. Një ekuipazh mbikëqyrës qëndroi në bord për të vëzhguar transportin.

Anija u ndalua të largohej nga Gana pasi një gjykatë lokale vendosi në favor të një sanksioni të Shteteve të Bashkuara, që thoshte se qeveria argjentinase i detyrohej para.

Fondi amerikan, NML Capital, argumentoi se Argjentina i detyrohej 370 milionë dollarë si rezultat i falimentimit të borxhit të shtetit latin një dekadë më parë.

Pala amerikane kërkon 20 milionë dollarë në këmbim të lirimit të anijes. Një plan i mëhershëm për kthimin e marinarëve në Argjentinë u anulua nga frika se avioni mund të konfiskohej për shkak të debatit mbi borxhin.

Por të mërkurën marinarët hipën në fluturimin për në Buenos Aires, ku mbërritën në orët e para të mëngjesit të së enjtes dhe u pritën nga familjarët dhe miqtë.

Një prej marinarëve, i identifikuar si Ariel Bejarano, tha për BBC se ishte ndjerë i emocionuar që ishte kthyer në atdhe. “Jam i gëzuar që shoh sërish familjen time, por jam edhe i trishtuar për atë që ndodhi atje”, tha Bejarano.

Përveç marinarëve argjentinas, në bordin e avionit kishte edhe marinarë nga Brazili, Kili, Ekuadori, Paraguaji dhe Venezuela.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi