Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 14:05
Message reputation : 100% (1 vote)
Ti qingj i vogël nuk e kupton se pse sot ty dhe dhjetra nga miqtë e kushërinjtë e tu, ju kanë ngarkuar sëbashku mbi një mjet transporti. Ti nuk e kupton se pse sot po bën shëtitje nëpër kryeqytet, qytete të tëra me rradhë anembanë botës.

Nuk e kupton se pse kaq shumë njerëz kanë mbushur bulevardet, sheshet, trotuarët, lulishtet.

Qingji i vogël rri mendueshëm... 76233_10150332109020354_135633570353_15900570_5187858_a
Ti nuk e kupton se pse njerëzit të ngazëllyer, të drejtojnë gishtin dhe nxjerrin para nga xhepat e tyre pas atij gjesti. Ti nuk e kupton që ai zotëria me të bardha nuk është mjek, por ...

Qingj i vogël dhe i pafajshëm. Ty prindërit nuk të kanë treguar kurrë se që prej mijëra vjetëve më parë, këto specie që ecin me dy këmbët e para dhe në ditë të tilla imitojnë qëndrimin tuaj mbi tokë, të kanë flijuar ty për disa krijesa imagjinare që sillnin shiun, breshërin e prishnin të korrurat. Ato të korrura, atë gjelbërim që është gjithashtu edhe gostia jote.

Këto krijesa kanë zgjedhur flijimin tënd si rit, për të qetësuar krijesat e imagjinatës. Ndoshta mishin yt është vërtetë i shijshëm dhe ti zë një vend shumë joshës në zinxhirin ushqimor të specieve dhe flijimi yt ishte një preteks që njerëzit të bënin gosti me ty, duke e ndarë edhe me ata të varfërit, që ashtu si ti, ushqehen vetëm me bimë.

E di o qingj i bardhë dhe i bukur që në sytë e tu dukemi më barbarë e të egër se të gjitha kafshët e tjera, por më beso se ne jemi përpjekur me të gjitha mënyrat për të luftuar instiktet tona kafshërore. (kërkoj ndjesë për ofendimin).

Eshtë po aq e vërtetë se specia jonë është e vetmja nga krijesat e egra që vret edhe kafshë me të cilat nuk ushqehet, vret edhe kafshë për sport, përdor kafshë për transport, dhunon dhe keqtrajton kafshë për argëtim.

Ka edhe nga ata dykëmbësha i dashur qingj i urtë, që kanë vendosur të mos ushqehen kurrë me mish kafshësh, duke i parë kafshët si pasuri e kësaj toke, si një pasuri të rrezikuar dita-ditës. Ne kur ishim kafshë si ju nuk ishim mbipeshë, nuk ishim të deformuar, nuk ishin kaq të shëmtuar, ishim të bukur si ju o qingj.

Shumë bukur më pyet o qingj se nëse një specie tjetër do ishte më e fuqishme se ne njerëzit, a do na pëlqente që ajo të na vriste në grup, të argëtohej me këtë asimilim, vetëm e vetëm se pse është më e zhvilluar se ne?
Largqoftë nëse ajo specie e një planeti tjetër, do të kishte si ideologji fetare, që për raste festash të vriste e të hante miliona njerëz primitivë si ne?

Ku është dashuria ndaj botës së gjallë më pyet?
Nuk e di ç'të të them o qingj, prandaj rri më mendueshëm se ti, prandaj belbëzoj me veten duke patur frikë të tjerët të më dëgjojnë.

Sipas Z. S. Guri : "Çdo qenie e gjallë zotëron një fushë të caktuar elektromanjetike dhe në momentin, që dikush merr një hap shkatërimtar për të, ajo shkëmben me gjaksin ose lëshon në kushte të vetëmbrojtjes rreze α, β, dhe γ, që ndërhyjnë në mendjen e njeriut, duke lënë gjurmë negative mbetëse në trurin e tij."

Mbase kjo është edhe arsyeja përse bëhemi çdo ditë e më barbarë e këtë barbari vazhdojmë t'a quajmë festë.

Duke shpresuar se do më kuptosh por edhe nëse nuk më kupton dot, lejo o qingj i bukur dhe i urtë, që therja jote të jetë gëzimi ynë.
Përgjithmonë yti - Kasapi

Gëzuar festën e kurbanit njerëz, qingji blegëriu për të fundit herë...!

stopinjorances
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:01
sa qesharak behen dikush dikush. kur lexon gjera te ketilla nuk te ndalen te qeshurat. kesaj nuk i thojne propagande anti islame jo?

tani kemi me fillu me i pyet ateistat a me pre kurban apo jo?
me i pyet a me u prezantu si musliman apo jo?
a me agjeru ramazani apo jo?
a me jetu ne tokat shqiptare apo jo?

qudi dikush dikush eshte shume i meshirshem ndaj kafsheve dhe iu dhimben ato me i ba kurban a muslimanet nuk iu dhimbsen bile i quajne edhe majmun.e kesaj i thojne drejtesi.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:09
Message reputation : 100% (1 vote)
2/3 e mishit te qingjit ia ndani atyre te varferve, qe nuk do ishin te varfer nese miliarda leke qe shpenzohen ne ngritjen e kulteve fetare, do ti ndaheshin atyre...

Mjerimi nuk do meshire, do te drejte - Migjeni
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:13
Kujdes,edituar nga stafi!!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:15
Ariana shkruajti:2/3 e mishit te qingjit ia ndani atyre te varferve, qe nuk do ishin te varfer nese miliarda leke qe shpenzohen ne ngritjen e kulteve fetare, do ti ndaheshin atyre...

Mjerimi nuk do meshire, do te drejte - Migjeni

jo do ua sjellim ateistave te blejne droge me te dhe te shaktrrojne edhe me shume shoqerine tone siq po mundohen ta bejne.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:18
Kujdes,edituar nga stafi!!


Edituar për herë të fundit nga Abdulgafuri në Thu 25 Oct 2012 - 15:19, edituar 1 herë gjithsej
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:18
Abdulgafuri shkruajti:
Ariana shkruajti:2/3 e mishit te qingjit ia ndani atyre te varferve, qe nuk do ishin te varfer nese miliarda leke qe shpenzohen ne ngritjen e kulteve fetare, do ti ndaheshin atyre...

Mjerimi nuk do meshire, do te drejte - Migjeni

jo do ua sjellim ateistave te blejne droge me te dhe te shaktrrojne edhe me shume shoqerine tone siq po mundohen ta bejne.


Kujdes,edituar nga stafi!!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:21
Kujdes,edituar nga stafi!!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:22
Kujdes,edituar nga stafi!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:27
Message reputation : 100% (1 vote)
Anetare kujdes temen,me gjakftohtesi Luan te pakten te tregohemi ne me tolerante edhe pse njerez pa "zot" e "fe" e sipas ketyre nuk dime cdo te thote "tolerance fetare" .....

Postimet jashte teme do fshihen te gjitha!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:32
Ariana shkruajti:Anetare kujdes temen,me gjakftohtesi Luan te pakten te tregohemi ne me tolerante edhe pse njerez pa "zot" e "fe" e sipas ketyre nuk dime cdo te thote "tolerance fetare" .....

Postimet jashte teme do fshihen te gjitha!

po te keni nje kokerr tolerance dhe mos te keni urrejte nuk do te postosh kete teme se pari.po shihet kush eshte tolerant. krejt mundesh me na e ndalu me postu ne kete forum por islamin nuk mund ta ndalni. ky islam do ju djeg zemren do iu kall shpirtin por ate smund ta ndalni po ashtu sikur smund ta ndaiin driten e diellit te rrezoj.
e nese ma ndalon me shkru ne kete forum edhe me shume u treon anetareve tjetre qe ju pengon islami im.

kur une quhem derr ju pelqen dhe ate nuk e fshini e fshini postimin tim. fshi ore fshini por eshte nje liber qe po ua shenon qfar po i veproni e ate nuk do mund ta fshini . atehere qfar do te beni.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:36
Abdulgafuri shkruajti:
Ariana shkruajti:Anetare kujdes temen,me gjakftohtesi Luan te pakten te tregohemi ne me tolerante edhe pse njerez pa "zot" e "fe" e sipas ketyre nuk dime cdo te thote "tolerance fetare" .....

Postimet jashte teme do fshihen te gjitha!

po te keni nje kokerr tolerance dhe mos te keni urrejte nuk do te postosh kete teme se pari.po shihet kush eshte tolerant. krejt mundesh me na e ndalu me postu ne kete forum por islamin nuk mund ta ndalni. ky islam do ju djeg zemren do iu kall shpirtin por ate smund ta ndalni po ashtu sikur smund ta ndaiin driten e diellit te rrezoj.
e nese ma ndalon me shkru ne kete forum edhe me shume u treon anetareve tjetre qe ju pengon islami im.

kur une quhem derr ju pelqen dhe ate nuk e fshini e fshini postimin tim. fshi ore fshini por eshte nje liber qe po ua shenon qfar po i veproni e ate nuk do mund ta fshini . atehere qfar do te beni.

"Islami" juaj nuk ushtrohet si fe prej jush por si NAZIZEM~!

Kur te mesoni c'eshte SHQIPTARIA atehere mbllaciteni islamin qe ku gjen shesh ben pershesh!

Mjere mjerimi tend!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:38
Luan_Valikardi shkruajti:

"Islami" juaj nuk ushtrohet si fe prej jush por si NAZIZEM~!

Kur te mesoni c'eshte SHQIPTARIA atehere mbllaciteni islamin qe ku gjen shesh ben pershesh!

Mjere mjerimi tend!

Shqiptarine qe po e tregoni ju ne kete forum me shprehjet tuaja mbane per vete ne nuk na duhet.
mos mbete shqiperia ne njerez si ju se e ka pas puna e saj.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:38
Message reputation : 100% (1 vote)
Abdulgafuri shkruajti:
Ariana shkruajti:Anetare kujdes temen,me gjakftohtesi Luan te pakten te tregohemi ne me tolerante edhe pse njerez pa "zot" e "fe" e sipas ketyre nuk dime cdo te thote "tolerance fetare" .....

Postimet jashte teme do fshihen te gjitha!

po te keni nje kokerr tolerance dhe mos te keni urrejte nuk do te postosh kete teme se pari.po shihet kush eshte tolerant. krejt mundesh me na e ndalu me postu ne kete forum por islamin nuk mund ta ndalni. ky islam do ju djeg zemren do iu kall shpirtin por ate smund ta ndalni po ashtu sikur smund ta ndaiin driten e diellit te rrezoj.
e nese ma ndalon me shkru ne kete forum edhe me shume u treon anetareve tjetre qe ju pengon islami im.

kur une quhem derr ju pelqen dhe ate nuk e fshini e fshini postimin tim. fshi ore fshini por eshte nje liber qe po ua shenon qfar po i veproni e ate nuk do mund ta fshini . atehere qfar do te beni.

Kur do fillosh ti therrasesh ti i pari mendjes tende dhe te me lesh rehat. A thua se e ke te detyrueshem aktivizimin ne kete faqe?

Edhe hapi gogllat mire te shikosh cfare kam edituar e cfare jo njehere e pastaj eja e me akuzo se nga urrejtja qe keni ndaj nesh momentalisht jeni verbuar e vallai po tju ish dhen mundesia do kishit mbushur veten me eksplozive e do e hidhnit ne ere kete forum duke flijuar veten ne emer te Allahut...ncncnc qqq
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:43
Ariana shkruajti:
Kur do fillosh ti therrasesh ti i pari mendjes tende dhe te me lesh rehat. A thua se e ke te detyrueshem aktivizimin ne kete faqe?

Edhe hapi gogllat mire te shikosh cfare kam edituar e cfare jo njehere e pastaj eja e me akuzo se nga urrejtja qe keni ndaj nesh momentalisht jeni verbuar e vallai po tju ish dhen mundesia do kishit mbushur veten me ekplozive e do e hidhnit ne ere kete forum duke u flijuar...ncncnc qqq

kur fyhet islami eshte shume normale qe kemi me reagu. dhe normalish qe kur dikush me quan majmun e dikush derr do reagoj. une ju spo ju quaj me kurfar emri.
ju fatkeqesish spo ju pengoj une po islami im. por mendoni qe nje dite keni me dhene shpirtin qe e keni e atehere!!!!
dhe e keni gjet diten te na fyeni ne prag te bajramit,kete e beni ju qe jeni vellezer e motra nga gjaku yne.

po ua perkujtoj vetem kete ta keni parasysh:

56:83. Përse, pra kur arrin shpirti në fyt
56:86. Dhe përse, nëse ju nuk jeni përgjegjës (për vepra),
56:87. (përse) Nuk e ktheni atë (shpirtin të mos dalë)


Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:50
Message reputation : 100% (1 vote)
Vellezer e motra te miat jane vetem ata qe ndihen krenare qe jane Shqiptare,jo Arabet,Pakistanet,Iranet e fondementalitet etj....

Gezuar festen e bajramit muslimaneve liberale te Shqiperise,ata jane te respektuar nga une...Fondementalistet marrsh per ne Arabi sic edhe ju kam thene....

Keni mallkuar veten me kete tru shplarje qe ju eshte bere e jo mua....edhe pse sju takon nje sjellje si kjo juve si fetare...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:53
Message reputation : 100% (1 vote)
Ariana shkruajti:Vellezer e motra te miat jane vetem ata qe ndihen krenare qe jane Shqiptare,jo Arabet,Pakistanet,Iranet e fondementalitet etj....

Gezuar festen e bajramit muslimaneve liberale te Shqiperise,ata jane te respektuar nga une...Fondementalistet marrsh per ne Arabi sic edhe ju kam thene....

Keni mallkuar veten me kete tru shplarje qe ju eshte bere e jo mua....edhe pse sju takon nje sjellje si kjo juve si fetare...

Te lumte o moter si ju pergjigje arabopakistaniranianomutit.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 15:59
Ariana shkruajti:Vellezer e motra te miat jane vetem ata qe ndihen krenare qe jane Shqiptare,jo Arabet,Pakistanet,Iranet e fondementalitet etj....

Gezuar festen e bajramit muslimaneve liberale te Shqiperise,ata jane te respektuar nga une...Fondementalistet marrsh per ne Arabi sic edhe ju kam thene....

Keni mallkuar veten me kete tru shplarje qe ju eshte bere e jo mua....edhe pse sju takon nje sjellje si kjo juve si fetare...


jam i sigurte per kete qe po te kishit mundesi te beni diq me shume kishit bere sepse po beni aq sa po mundni. po ja qe me shume skeni mundesi.

ju e dini ke e konsideroni vella e moter vetem ata qe kane mendim te njejt me ju.
ne nuk brengosemi for qfar na quani ,sepse qka do qe te na thoni i thoni vetes tuaj, por po mundohemi tiu ruajm nga ulja qe po i beni vetes tuaj duke na fy ne.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 16:01
Luan_Valikardi shkruajti:

Te lumte o moter si ju pergjigje arabopakistaniranianomutit.
jo po tani ne do te behemi greke , italian , shkie qe te jemi vellezerit tuaj mos deshet kete.
po nuk duhen vellezer e motra si ju fare jo . po ua fali krejt merrni dhe mbani per vete.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 16:07
Abdulgafuri shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:

Te lumte o moter si ju pergjigje arabopakistaniranianomutit.
jo po tani ne do te behemi greke , italian , shkie qe te jemi vellezerit tuaj mos deshet kete.
po nuk duhen vellezer e motra si ju fare jo . po ua fali krejt merrni dhe mbani per vete.

Jo po do behemi arabopakistanoiranianomute o arabopakistanoiranianomute!

Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria, te tjerat fe i polli trradhetia...
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Thu 25 Oct 2012 - 16:10
Luan_Valikardi shkruajti:
Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria, te tjerat fe i polli trradhetia...
shqiptaria kurre nuk ka qene nuk eshte dhe nuk do te jete fe o burre i dheut!
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Fri 26 Oct 2012 - 23:47
Ariana shkruajti:Ti qingj i vogël nuk e kupton se pse sot ty dhe dhjetra nga miqtë e kushërinjtë e tu, ju kanë ngarkuar sëbashku mbi një mjet transporti. Ti nuk e kupton se pse sot po bën shëtitje nëpër kryeqytet, qytete të tëra me rradhë anembanë botës.

Nuk e kupton se pse kaq shumë njerëz kanë mbushur bulevardet, sheshet, trotuarët, lulishtet.

Qingji i vogël rri mendueshëm... 76233_10150332109020354_135633570353_15900570_5187858_a
Ti nuk e kupton se pse njerëzit të ngazëllyer, të drejtojnë gishtin dhe nxjerrin para nga xhepat e tyre pas atij gjesti. Ti nuk e kupton që ai zotëria me të bardha nuk është mjek, por ...

Qingj i vogël dhe i pafajshëm. Ty prindërit nuk të kanë treguar kurrë se që prej mijëra vjetëve më parë, këto specie që ecin me dy këmbët e para dhe në ditë të tilla imitojnë qëndrimin tuaj mbi tokë, të kanë flijuar ty për disa krijesa imagjinare që sillnin shiun, breshërin e prishnin të korrurat. Ato të korrura, atë gjelbërim që është gjithashtu edhe gostia jote.

Këto krijesa kanë zgjedhur flijimin tënd si rit, për të qetësuar krijesat e imagjinatës. Ndoshta mishin yt është vërtetë i shijshëm dhe ti zë një vend shumë joshës në zinxhirin ushqimor të specieve dhe flijimi yt ishte një preteks që njerëzit të bënin gosti me ty, duke e ndarë edhe me ata të varfërit, që ashtu si ti, ushqehen vetëm me bimë.

E di o qingj i bardhë dhe i bukur që në sytë e tu dukemi më barbarë e të egër se të gjitha kafshët e tjera, por më beso se ne jemi përpjekur me të gjitha mënyrat për të luftuar instiktet tona kafshërore. (kërkoj ndjesë për ofendimin).

Eshtë po aq e vërtetë se specia jonë është e vetmja nga krijesat e egra që vret edhe kafshë me të cilat nuk ushqehet, vret edhe kafshë për sport, përdor kafshë për transport, dhunon dhe keqtrajton kafshë për argëtim.

Ka edhe nga ata dykëmbësha i dashur qingj i urtë, që kanë vendosur të mos ushqehen kurrë me mish kafshësh, duke i parë kafshët si pasuri e kësaj toke, si një pasuri të rrezikuar dita-ditës. Ne kur ishim kafshë si ju nuk ishim mbipeshë, nuk ishim të deformuar, nuk ishin kaq të shëmtuar, ishim të bukur si ju o qingj.

Shumë bukur më pyet o qingj se nëse një specie tjetër do ishte më e fuqishme se ne njerëzit, a do na pëlqente që ajo të na vriste në grup, të argëtohej me këtë asimilim, vetëm e vetëm se pse është më e zhvilluar se ne?
Largqoftë nëse ajo specie e një planeti tjetër, do të kishte si ideologji fetare, që për raste festash të vriste e të hante miliona njerëz primitivë si ne?

Ku është dashuria ndaj botës së gjallë më pyet?
Nuk e di ç'të të them o qingj, prandaj rri më mendueshëm se ti, prandaj belbëzoj me veten duke patur frikë të tjerët të më dëgjojnë.

Sipas Z. S. Guri : "Çdo qenie e gjallë zotëron një fushë të caktuar elektromanjetike dhe në momentin, që dikush merr një hap shkatërimtar për të, ajo shkëmben me gjaksin ose lëshon në kushte të vetëmbrojtjes rreze α, β, dhe γ, që ndërhyjnë në mendjen e njeriut, duke lënë gjurmë negative mbetëse në trurin e tij."

Mbase kjo është edhe arsyeja përse bëhemi çdo ditë e më barbarë e këtë barbari vazhdojmë t'a quajmë festë.

Duke shpresuar se do më kuptosh por edhe nëse nuk më kupton dot, lejo o qingj i bukur dhe i urtë, që therja jote të jetë gëzimi ynë.
Përgjithmonë yti - Kasapi

Gëzuar festën e kurbanit njerëz, qingji blegëriu për të fundit herë...!

stopinjorances

Cfare turpi nuk ngrisin zerin kunder nejrezve qe presin kokat e njerezve por ndaj kafsheve... Por injoranca eshte tek ata qe nuk respektojne dhe nuk din domethenjen ,, sa keq qe disa mundohen te thone dicka duke mos ditur se cka thone...
Sponsored content

Qingji i vogël rri mendueshëm... Empty Re: Qingji i vogël rri mendueshëm...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi