Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Fri 26 Oct 2012 - 15:07
Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa 59725Të dielën në 28 tetor, akrepat e orës do të zhvendosen 60 minuta prapa. Ndryshimi i orës do të bëhet natën duke e gdhirë e diel, kur akrepat të shënojnë orën 03:00, të cilat me orën e re do të shënojnë 02:00 dhe zyrtarisht hyjmë në ritmet e dimrit.

Të dielën do të flejmë pak më shumë, por mos harroni të keni ndërruar orën për të hënën, kur fillon puna, shkolla dhe detyrimet e tjera.

Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qënë jo i njëtrajtshëm, por ai filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës, kur disa vende vendosën të ndryshojnë orën në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike. Si ligj europian, ndryshimi i orës në këtë rajon u vendos në vitin 1981 dhe është rinovuar çdo 4 vjet .
Norma europiane vendosi në mënyrë të qëndrueshme datat e fillimit të periudhës së orës së verës (kur ora shkon një orë përpara) dhe përfundimin e saj (kur ora shkon një orë pas); që tani respektivisht janë e diela e fundit e marsit dhe e diela e fundit e tetorit.
Burimi: ballkanweb
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Re: Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Fri 26 Oct 2012 - 15:49
sa lezet do flejme ma shume ...................
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Sonte shenohet nderrimi i ores....

Sun 28 Oct 2012 - 0:15
Për një orë më gjate do të kemi gjumin në natën e sotme. Kjo pasi mëngjesi do të vij 60 minuta më vone për shkak të ndërrimit të orës, i cili ndodh në orën 2 pas mesnate. Kështu, akrepat e orës duhet të shtyhen mbrapa për plot 1 orë, domethënë do të shkojnë nga 2 në 1.

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Ora
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Re: Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Sun 28 Oct 2012 - 8:43
"Sonte shenohet nderrimi i ores...."
me
"Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa"

temat u bashkun
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Re: Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Sun 28 Oct 2012 - 10:09
Qyqja une jam zgjuar heret kisha harruar per oren.. Very Happy
Sponsored content

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa Empty Re: Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi