Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Islanda në gatishmëri, pritet tërmeti më i fuqishëm i 20 viteve të fundit! Empty Islanda në gatishmëri, pritet tërmeti më i fuqishëm i 20 viteve të fundit!

Fri 26 Oct 2012 - 20:21
Islanda në gatishmëri, pritet tërmeti më i fuqishëm i 20 viteve të fundit! Islanda-300x218Autoritetet në Islandë, dhanë një njoftim emergjentë për rrezikshmërinë e madhe që kanoset si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që pritet të godas vendin!
Sipas autoriteteve, citon alb-observer.com, tërmeti që pritet të godas vendit, është llogaritur të jetë më i fuqishmi i 20 vjeçarit të fundit që mund të ketë goditur rajonin e Atlantikut verior.

Islanda, e cila ka një popullsi prej 320 mijë banorësh, ndodhet një rajon me aktivitet sizmik shumë të lartë, pasi është vetëm 100 km, në jug të bashkimit të dy pllakave tektonike.
Shërbimi i kujdesit të qytetarit, njoftoi se tërmetet e pak kohëve ml parë, në një zonë nën sipërfaqen e detit rreth 20 km, në brigjet veriore të Islandës, e detyruan atë të jap këtë paralajmërim. Tronditjet, më e fuqishmja prej së cilave, citon alb-observer.com, ishte 5.6 ballë i shkallës Rihter, u konsideruan nga shërbimi dhe sizmologët shenja për një tërmet shumë të fuqishëm.
“Popullata vendore, është shqetësuar së tepërmi, pasi nuk mund të di se çfarë do të ndodhi në të ardhmen. Popullata tashmë ndodhet në situatë alarmi”, deklaroi Amounti Gkiounarson, kreu i stacionit zjarri në Fialampigknt./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi