Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Pravda: “Amerika po përgatitet për luftën e III botërore” Empty Pravda: “Amerika po përgatitet për luftën e III botërore”

Wed 31 Oct 2012 - 23:10
Pravda: “Amerika po përgatitet për luftën e III botërore” War-III-300x200“Pjesa tjetër e skenarit që ka filluar tashmë. Zjarrvënësit kanë vënë një zjarr të madh global, kanë deklaruar një luftë botërore, duke bashkuar konfliktet rajonale në një sistem të vetëm të paqëndrueshëm”
“A ekziston ndokush që beson se Greqia është një armike e SHBA-ve? Megjithatë amerikanët ia arritën që këtij vedni (Greqi) t’i japin një goditje vdekjeprurëse me anë të vlerësimeve të kreditimit dhe të konformitetit, duke shkaktuar krizën e eurozonës, e cila tani kërcënon dhe disa popuj të tjerë të Europës”.

Ky është mendimi i ekonomist rus, citon alb-observer.com shkencëtar politikan dhe anëtar i Gumës, Fiontorof Yevgeny, siç e paraqiti atë në gazetën Pravda.
Sipas tij dhe fakteve që ai ka grumbulluar, Shtete e Bashkuara të Amerikës, po përgatisin terrenin për fillimin e luftës së 3-të botërore.
“Sipas planetit të tyre –shkruan ekonomisti dhe politikani rus- përfshihen shumë konflikte rajonale, një pjesë e të cilave kanë nisur tashmë dhe ndodhen në zhvillim e sipër”, referon ai, duke shtuar: “Një ndër planet më të ideuara dhe gjeniale të SHBA-ve, është dhe ai i luftimit të terrorizimit, me anë të cilës Amerika gjen terren dhe mbështete për t’u shtrirë gjithnjë e më shumë. Shembujt e fundit janë Egjipti, Siria, Libia etj, ku në këto konflikte ka përdorur rebelët e Al Kaidës dhe me një ndihmë të pashtershme armatimi amerikanë”.
Por, anë një theks edhe më të detajuar ai referon: “Sot bota, shket gjithnjë e më shumë në një situatë të paqëndrueshme që në mënyrë të pashmangshme të udhëheq drejt luftës së 3-të botërore. Pikërisht kjo është arsyeja ku shumë forca të ndryshme në këtë fazë, provojnë rezistencën e tyre në shumë sektor dhe fusha të ndryshme, madje vijojnë dhe aplikojnë stërvitje intensive ushtarake.”
Për ekonomistin rus, SHBA-të janë “bërthama” e të gjitha bëmave të viteve të fundit, duke konsideruar se edhe “pranvera arabe”, ishte sajesë e tyre nën pretekstin e terroristëve të Al Kaidës./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi