Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

Eklipsi total i Diellit me 13 Nentor,eshte parashikuar edhe nga Maya-t.... Empty Eklipsi total i Diellit me 13 Nentor,eshte parashikuar edhe nga Maya-t....

Tue 6 Nov 2012 - 21:05
Eklips total i Diellit më 13 nentor. Eshte parashikuar edhe nga MAYA-t....


Kurioz është fakti se datat e eklipseve diellorë duket se janë pëmendur edhe në kalendarin Maya,


Eklipsi total i Diellit me 13 Nentor,eshte parashikuar edhe nga Maya-t.... Images

Një eklips total i Diellit do të ndodhë të martën e 13 nëntorit, por s’do të jetë i shikueshëm nga Evropa. Sipas të dhënave do të errësohen për disa minuta vetëm pjesa veriore e Australisë, ishujt Fixhi, Zelanda e Re, një pjesë e Antarktidës dhe e gjithë Oqeania. Kulmi i këtij fenomeni do të mund të vëzhgohet në mesin e Oqeanit Paqësor. Dielli dhe Hëna do të jenë në një vijë dhe nata do të zërë për disa minuta vendin e ditës, duke na dhuruar një nga fenomenët më spektakolarë të natyrës.

Eklipsi i parë diellor për këtë vit u regjistrua më 20 maj 2012, i ndjekur më pas nga eklipsi i pjesshëm i Hënës më 4 qershor 2012 dhe transiti i mëpashëm i Venusit më 6 qershor 2012, ndërsa Eklipsi i ardhshëm i Diellit pas 13 nëntorit, do të regjistrohet rreth vitit 2081.
Kurioz është fakti se datat e eklipseve diellorë duket se janë pëmendur edhe në kalendarin Maya, ku thuhet: “Pas 6 qershorit 2012 do të vijë transiti i dytë dhe i fundit për këtë shekull i Venusit. Më 13 nëntor 2012 do të kemi një eklips total të Diellit, i shikueshëm në pjesën veriore të Australisë. Kurse më 21 dhjetor do të mbyllet cikli i kalendarit Mata, me përvijëzimin e të gjithë planetëve". Pra, 5 planetë do të jenë në të njëjtin nivel me Diellin (Toka, Marsi, Mërkuri, Jupiteri dhe Plutoni), kurse 6 planetë të solsticit të dimrit do të shihen në një vijë mbi “Rrugën e Qumështit”. Mirëpo, kjo nuk do të jetë e mundshme të shihet, madje pa studimet e fisit Maya, apo edhe të astronomëve të ndryshëm, kjo nuk do të merrej kurrë vesh. Pasojat katastrofike të lidhura me këtë fenomen mund të jenë sjellja e tërmeteve, apo erozioneve vullkanike.(Net News)

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi