Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Thu 15 Nov 2012 - 19:47
Dhjetë vjet më parë, askush nuk e kishte imagjinuar që gjuha kineze do të merrte një vrull kaq të madh.
Vitin e kaluar, për herë të parë në botë kinezishtja u bë gjuha që numri më i madh i të huajve ka nisur të studiojë.

Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 10nb7d3
Duket se kjo tendencë po përfshin edhe vendin tonë. Esmeralda Tasho tregon se qendra e gjuhëve të huaja kanë hapur kurse për të mësuar hieroglifët e gjuhës mandarine.

“Kemi gati 13 vjet që operojmë me shërbime dhe së fundmi ka një interesim të madh për mësimin e gjuhëve aziatike. Kryesisht, të interesuarit janë studentë, përgjithësisht të gazetarisë ose gjuhëve të huaja”, shprehet drejtuesja e qendrës.
E kush më mirë se një kinez mund të të mësojë gjuhën më të kërkuar në botë. Shoni, me profesion ekonomist, tregon arsyet përse ka zgjedhur vendin tonë për të përçuar kinezishten.

“Që në fëmijëri kam lexuar histori për Shqipërinë. Në ato kohë, në vitin 1960, në Kinë ishim shumë afër dhe më pas mësova për histori. Prandaj, përpiqem që të bëj Shqipërinë sa më të njohur për kinezët dhe anasjelltas, pasi vendi juaj është një vend me të vërtetë i bukur”, shprehet Shoni.

Megjithëse mund të duket një gjuhë shumë e vështirë, Shoni, nuk nguron të thotë se është më e lehtë se shqipja.
“Ju siguroj se në gjashtë muaj studim intensiv, çdokush mund të mësojë të flasë mirë kinezishten. Me shqipen, do të duhet më shumë kohë”.
Zhvilliet e funidt e kanë bërë Kina fuqnë e dytë ekonomike e planetit, ndërsa kinezishtja me sa duket po bëhet fuqia e parë linguistike./TchNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 1t7y1w
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Thu 15 Nov 2012 - 20:15
Une e zoteroj gjuhen Kineze vetvetiu pa qene ne shkolle..kam talent e me thone se e flas mire kshu qe skam nevoje te beje shkolle... Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 721253


Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Thu 15 Nov 2012 - 21:14
Ariana shkruajti:Une e zoteroj gjuhen Kineze vetvetiu pa qene ne shkolle..kam talent e me thone se e flas mire kshu qe skam nevoje te beje shkolle... Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 721253

kete mund ta vertetoj dhe une
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Thu 15 Nov 2012 - 21:42
Pres vertetimin,jo per te njohur nese kam aftesine e te folurit Kinezce une se ate e di por tua vertetosh te tjereve se qendron kjo gje e nuk shes mend..! Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 2585209286 grrrr


Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Thu 15 Nov 2012 - 22:43
Neve gjuhen tone nuk dime te flasim mire si duhet e do mesojme kinezishen.. Keshtu gjithmone kemi vepruar pas gjerave te huaja e ato tonat i kemi lene mbrapa..Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

prej Fri 16 Nov 2012 - 1:11
Ariana shkruajti:Une e zoteroj gjuhen Kineze vetvetiu pa qene ne shkolle..kam talent e me thone se e flas mire kshu qe skam nevoje te beje shkolle... Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 721253
qenka njoni qe e vertetoka qe di kinezcen ti Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes 721253


Sponsored content

default Re: Dyndje shqiptarësh për mësimin e kinezishtes

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi