Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Urrejtja..

prej Sat 23 Oct 2010 - 3:22
Gjithmone kur kam menduar se perse urrejme, e vetmja pergjigje qe me ka ardhur ne mendje ka qene: sepse duam...Urrejtja mund te jete nje ndjenje shume negative, e megjithate shpesh eshte pasoje e nje ndjenje fisnike; dashurise..une keshtu e shikoj te pakten.Njerezit duan, por nuk kane prandaj dhe urrejne...[b]Por urrejtja mund te linde dhe si pasoje e nje padrejtesie qe na eshte bere...po kjo cfare lloj urrejtjeje eshte?Ceshte urrejtja per ju? Nga se lind ajo dhe pse eshte aq e theksuar tek disa aq sa smund te harrojne?Diskutojme se bashku qe te kuptojme veten tone.[/b]


	 Urrejtja... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Urrejtja...

prej Sun 14 Nov 2010 - 11:19
Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diçkaje!
I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diçka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diçka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diçka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjesKaramelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:17
Urrejtja eshte nje emocion aq i forte sa te con deri ne deme fizike dhe ne ate morale.Urrejtja eshte nje ndjenje zilie ose frike.Njerezit e dobet urrejne ate qe kan frike,kurse njerezit me karakter te forte nuk din te urrejne por vetem perbuzin!Ndjenja e urrejtjes eshte poshterim per vetveten,kuse perbuzja eshte krenari dhe besim ndaj vetes,jemi me te mire dhe shume me larte se ai/ajo qe perbuzim!!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:20
Urrejta nuk eshte perbuzje, jane dy gjera te ndryshme.
Per sa i perket çeshtjes se sa e drejte eshte urrejtja...
Urrejtja eshte e drejte, dhe une ne keto momente jam plot e perplot.
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:31
Me fal Vigan me gjithe respektin qe kam per ty,do te thoja se urrejtja u takon njerezve me karakter te dobet.Ndoshta nuk eshte urrejtje ajo qe ndjen ti brenda teje,sepse urrejtja te con deri ne shkaterrimin fizik dhe moral te njeriut dhe ka raste arrin dhe ne ate pike sa te c'formohet ne djall dhe te shkaktoj keq tek personi per te cilin ai/ajo(mendon se e keqja i ka ardhur nga ai/ajo).Por jo, ne radhe te pare duhet te gjykojme veten qe mos te arrisesh deri ne kete pike kaq te "ulet" (do te thoja une) per njeriun!!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:44
Ndoshta dhe ke te drejte se jam pa karakter,prandaj kam shume urrejtje sot,sa thashe me heret do bashkoja qiellin me tokenKaramelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:46
Vigani shkruajti:Ndoshta dhe ke te drejte se jam pa karakter,prandaj kam shume urrejtje sot,sa thashe me heret do bashkoja qiellin me token

Me vjen keq qe shprehesh ne kete menyre sepse me aq sa kam lexuar nga postimet e tua me dukesh goxha inteligjent!Une mendoj se eshte nje moment yti i veshtire dhe jo se ke urrejtjen brenda teje!


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Urrejtja...

prej Sun 21 Nov 2010 - 16:49
Kam mundesi te logjikoj ndjenjen time,tjeter eshte ajo qe ndjej plote urrejtje,tjeter eshte momenti ku ka shpresa permisimi nga kjo gje,kjo qe ndjej me vje te vras kohen.....sa keq qe smund ta bej.Sponsored content

default Re: Urrejtja...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi