Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Mon 19 Nov 2012 - 11:27
Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane 72174_532503786761047_119792972_n

Shqipëria konsiderohet ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë. Sipas studimeve të kryera nga USIAD përllogariten 230 aborte në 1000 lindje të gjalla, ndërkohe që në vende të tjera të Europës përllogariten vetëm 28 në 1000 lindje. Shqiptaret mbeten ende ne metodat tradicionale per te shmangur shtatzanite e paplanifikuara. Kjo jo vetem nga mosinformimi per metodat moderne, siç eshte kontracepsioni, por edhe per shkak se shpesh mjeket gjinekologe u kerkojne vizita te shumta ekografike pacienteve duke rritur koston. “Faktikisht nga pjesa e njohurive, ne pame se grate kishin perseri frike nga perdorimi i metodave kontraceptive. Kostoja ishte nje tjeter element. Ne kete studim u pa se kryesisht mjeket kerkonin me shume ekografi dhe vizita pasuese per abortin, apo fillimin e metodave kontraceptive, me shume se normat e rekomanduara nga OBSH. Detyrimisht qe keto vizita pasuese apo ekografi me shume se normat e rekomanduara nga OBSH rrisin koston e metodave te planifikimit familjar”, thotë Arian Boci, koordinator i studimit. Gjate studimit te USAID-it ka rezultuar se shpesh pacientet qe kerkojne te abortojne, paguajne para nen dore te mjeku duke anashkaluar faturat e spitalit .Nga ana tjeter ka rezultuar se shpesh jane partneret ata qe nxisin grate te mos perdorin metodat kontraceptive, duke ndikuar keshtu ne rritjen e numrit te aborteve.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Tue 20 Nov 2012 - 19:25
Cmenduri e marrezi!!!
U cmenden femrat qe i marrte djalli!!!
U marren meshkujt qe i shofte varri!!!

Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 13:49
Abortet problem te adoleshentet
Mëmësia tek të mirurit ka pësuar një rënie nga në 16 për 1000 gra në 2011, por nga ana tjeter abortet qëndrojnë ende në shifra të larta. Kryeqyteti mban statsitikën më të lartë të aborteve tek adoleshentët pra të moshësh 15-19 vjeç ku në nivel kombëtar 5% e kësaj grupmoshe nuk duan të bëhen nëna duke abortuar vetëm në Tiranë 4% e adoleshenteve i janë drejtuar klinikave apo materniteve për abort. Kjo zgjedhje bëhet kryesisht nga fermat të cilat thonë se nuk kanë mundësi ekonomike për të mbajtur një fëmijë. Por abortet nuk janë më një fenomen rural. Të dhënat tregojnë se abortet më të shumta në numër ndodhin në qytete ku vitin e kaluar janë vlerësuar me një shtrirje prej 65.1%. Krahasuar me Shqipërinë nivelin më të lartë të shtazënisë e kanë vendet e Europës Lindore si Bullgaria dhe Rumania ndër në vendet e Mesdheut, si Italia dhe Spanja kanë niveli i shtatëzanive tek adoleshentet është i ulët, me 6 lindje për 1 000 vajza të moshës 15-19 vjeç. Mëmësia në fëmijëri është një problem global, veçanërisht i vendeve në zhvillim, ku çdo vit rreth 7.3 milionë vajza nën moshën 18 vjeç sjellin në jetë një fëmijë.gazetametropol.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 17:03
Ku qendron Problemi de hajt ju qe po embani veten te mencur dhe jeni kunder Mesimeve fetare..qe te gyn ne shkolla..
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 17:12
nuk esht nevoje te perzihet mesim fetar
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 17:15
Legjenda shkruajti:nuk    esht   nevoje    te   perzihet   mesim   fetar
Pse be legjende edhe ty eke ket mendim a???
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 21:41
Prandaj jemi mbrapa ne si komb
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 21:42
qeveria e re edi rama po vepro shum mire
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Sun 24 Nov 2013 - 21:54
Princo shkruajti:Ku qendron Problemi de hajt ju  qe po embani veten te mencur dhe jeni  kunder  Mesimeve fetare..qe te gyn ne shkolla..
Edhe me besimtaret madje fanatike kane rene preh e saj e si kane rezistuar shpesh ketij tundimi...keshtu qe do thoja svaret aq nga besimi sesa nga fakte te tjera ne lidhje me jeten dhe vete individet...
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Mon 25 Nov 2013 - 18:23
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:Ku qendron Problemi de hajt ju  qe po embani veten te mencur dhe jeni  kunder  Mesimeve fetare..qe te gyn ne shkolla..
Edhe me besimtaret madje fanatike kane rene preh e saj e si kane rezistuar shpesh ketij tundimi...keshtu qe do thoja svaret aq nga besimi sesa nga fakte te tjera ne lidhje me jeten dhe vete individet...
Shuuuuuuuum edhe ate shuuuuum ndikon besimi enderuar.. ju po flisni pa argumente edhe vetem pse jeni antifetare.. se nuk keni asnji argument.. per kete..
Sponsored content

Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane Empty Re: Abortet shifra alarmante, Shqipëria 8 herë më shumë se vendet Evropiane

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi