Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë Empty Çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë

Fri 28 Dec 2012 - 16:23
Message reputation : 100% (1 vote)
Çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë Pulsi-rritjeShpesh marrim këshilla që të tregohemi më të përmbajtur, por kjo në fakt i bën mirë shëndetit tonë. Italianit dhe spanjollët kanë një temperament të nxehtë, jetojnë afërsisht dy vite më shumë se anglezët e ndrydhur.

Shkencëtarët kanë zbuluar se të jesh i papërmbajtshëm dhe shprehës i emocioneve negative është çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë. Kërkuesit thonë se personat e vetëpërmbajtur, kanë pasoja serioze fizike dhe mendore.

Kërkuesit e Universitetit Jena në Gjermani, kanë vlerësuar më shumë se 6 mijë pacientë dhe kanë zbuluar se ata që e fshehin shqetësimin vuajnë nga rritja e pulsit. Rritja e presionit të gjakut mund të sjellë zhvillimin e një sërë sëmundjeve si ato koronare të zemrës, kancerit dhe dëmtimit të veshkave.

Udhëheqësit e kërkimit Marcus Mund dhe Kristine Mitte, e cilësojnë grupin e ashtuquajtur “të përmbajtur” në rrezik. Por për fat të mirë nuk ka vetëm lajme të këqija për njerëzit që i mbajnë për brenda gjërat. Ky grup njerëzish kanë aftësi më të shpejtë shëruese në krahasim me të tjerët.

/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./
olsi
olsi
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1015
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/09/2012

Çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë Empty Re: Çelësi i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë

Fri 28 Dec 2012 - 16:32
Tani do behem i papermbajtshem une Very Happy po kush jeton aqe gjat pastaj
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi