Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vret veten 26-vjecari gjeni i internetit,Aaron Swartz

prej Sun 13 Jan 2013 - 23:38
Vret veten 26-vjecari gjeni i internetit,Aaron Swartz %CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82-4Një nga “mendjet e mëdha” të informacionit dhe përkrahës aktiv i lëvizjes së lirë të informacionit në internet, Aaron Swartz u gjet i vdekur të shtunën në banesën e tij në moshën vetëm 26 vjecare, ndërsa sipas vlerësimeve të para të policisë ai ka varur veten .
Qysh në moshën 14 vjeç, Souortz ishte një nga krijuesit e RSS (Rich Site Summary), mjet që i jep përdoruesve të internetit mundësinë të ndjekin përmbajtjen e website të ndryshëm, i cili është përmirësuar vazhdimisht, të tilla si faqet e lajmeve dhe bloge.


Më vonë Swartz i përkushtuar në besimin se informacioni duhet të jepet lirisht në Internet, ka deklaruar se “Informacioni është pushtet. Por si me çdo pushtet, ka nga ata që duan ta mbajnë vetëm për veten e tyre. ”
Në një manifest të lëshuar në vitin 2008, kishte shkruar se “e gjithë trashëgimia shkencore dhe kulturore, që ka qenë botuar gjatë shekujve në libra dhe revista bëhet e dixhitalizuar dhe mbahet në duart e disa kompanive private. Ndarja e informacionev nuk është e pamoralshme, por është një nevojë e domosdoshme. Vetëm ata që janë verbuar nga lakmia do ti mohojnë dikujt një kopje të tij. ”
Në korrik 2011 Swartz u arrestua nga autoritetet federale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën akuzat se ai ka vjedhur miliona tekste akademike dhe libra nga arkiva dixhitale të Universitetit të Massachusetts of Technology (MIT).
Swartz, i cili gjatë gjykimit u deklarua i pafajshëm, përballet me 35 vjet burg dhe 1.000.000 $ gjobë nëse shpallej fajtor.
26 vjeçari kishte thënë disa herë se ai vuante nga depresioni dhe kishte përmendur se shumë herë në jetën e tij kishte menduar për mundësinë e vetëvrasjes.
Me vdekjen e tij bota ka humbur një njeri të mencur./alb-observer.com/


Vret veten 26-vjecari gjeni i internetit,Aaron Swartz Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi