Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Hapet qendra për kanceret masive Empty Hapet qendra për kanceret masive

Tue 29 Jan 2013 - 2:49
Hapet qendra për kanceret masive KanceriNdryshimet shkatërruese të kthimit të indeve në masa kancerogjene do të hetohen në qendrën më të madhe të këtij lloji, në ‘NHS’. Laboratorët në Institutin Kërkimor për Kancerin do të përdorë informacionin e marrë nga ADN-ja e tumorit për të gjetur trajtimet më të mira të personalizuara, njofton “BBC”.

Drejtori i kësaj qendre thotë se ky nuk është një trillim shkencor, por do të jetë një trajnim ‘ditë pas dite’ dhe shumë i pranishëm pas një dekade. Kjo qendër gjithashtu do të hetojë se si kanceri fillon dhe bëhet i qwndrueshwm ndaj barnave.

Fusha e kërkimeve mbi kancerin po zhvillohet me shpejtësi dhe nuk po mbetet vetëm në përcaktimin e vendit se në ç’pjesë të trupit ndodhet kanceri. Përkundrazi, doktorët dhe shkencëtarët po kërkojnë me ngulm më në thellësi të gjërave për të kuptuar ç’po shkon keq në brendësi të qelizave kancerogjene.

Sipas tyre një tumor mund të ketë mbi 100 mijë mutacione gjenetike dhe këto ndryshojnë me kalimin e kohës.

/Shekulli Online/ Përgatiti R.K./
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi