Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 16:11
Nuk eshte e drejte !!! 307802_373717009392586_1707013925_nSinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 16:52
Besa nuk ka info tema,ku ka ndodhur,si ka ndodhur etj...thjeshte nje ikone qe me jep te kuptoj se eshte nje lajm me shume e pales se besimtareve Islamike e qellimet e tyre..Megjithse kisha cdo te drejte ta mohoj lajmin sic bejne shumica ketu e besimtareve kur postohen lajme nga feja Islame e dhe i pergenjeshtrojne ato direkt pa hyre pak ne thelb te debatit ta diskutojne mee ate logjiken e tyre pavareishisht nese lajmi eshte i vertete apo i rreme....

Tani persa i perket drejtesise neper shkolla,nuk eshte e drejte as qe nxenesit te shkojne te xhveshur atje,apo te pispilluar sikur do bejne ndonje sfilate mode etj,sic nuk eshte e drejte te bejme krahasime ndermjet homoseksualeve dhe feve ose riteve qe kane...Edhe pse une personalisht nuk jam pro ketyre sepse jane dicka jashte natyres se asaj qe zoti na ka dhuruar dhe jo e dobishme per te ardhmen e krijimit ose vazhdimesine e njeriut,,,,por mbetet dicka private,dicka qe e ben ne dhomen e tij-saj dhe sme perket,nuk e bejne para syve tane qe te kemi te drejten keshtu te nderhyme e te kerkojme te ndryshoje,,Ne krahasim me shamite,xhveshurine,lyerjen, dhe cdo gjje tjeter qe mund te jete provikim ne sy dhe qe i nxit keshtu nxenesit te kene percarje mes tyresh si dhe mosperputhje mos komunikim me mesuesit...Jame kunder ketyre pergjithesisht madje per mua me mire te veshin nje uniforme shkollore si ne kohen e Enverit pa shami etj thjeshte te dallohet nxenesi nga individi....Tani nese kjo seshte e drejte neser nese pranohet shamia do kerkojne te zbatohen e ritet ne vendet shkollore si falja e namuzit a cka i thone (sory nese gaboj),cduhet te bejne atehere se kane dhe orare te caktuara keto sic kam lexuar...Per mua shkolla shkolle e feja fe ku ka vendin e vete per tu praktikuar....


Nuk eshte e drejte !!! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 17:46
Ja o Ana po te jap edhe burimin e lajmit sepse e kam shkruar por nuk me paska dal pasi isha ne pune dhe nuk e kam shikuar...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 17:48
Ferizaj u përjashtua për shkakë të Shamisë?


Arlinda Zeka është përjashtuar nga Shkolla e Mesme "Pjetër Bogdani" në Ferizaj.

Arlinda eshte prejashtuar nga drejtori i shkolles Isuf Celaj për shkak se Arlinda kishte vendosur ta praktikoj urdhërin e Zotit për zbatimin e shamisë gjë e cila nuk bie ndesh as me kushtetutën e vendit tone që garanton liritë e praktikimit të fesë.

Kjo ishte shkelja më flagrante që mund t’i bëhen të drejtave fetare dhe kombëtare të popullatës shumicë shqiptare në Kosovë, për ata që shtiren dhe duan të mashtrojnë vetveten, se opinionin e gjerë kombëtar e ndërkombëtar jo se jo, le të dinë se Kosova është një vend me shumicë muslimane.

Askush nuk e ngrenë zërin e tyre kundër shkeljes së të drejtës për vijim shkollimi të nxënësve shqiptare myslimane në Kosovë nga autoritetet e shkollave të tyre përkatëse.

Kërkuam nga Shkolla e Mesme " Pjetër Bogdani" në Ferizaj si dhe drejtori i saj që të mos i ngacmojnë nxënëset për shkak të bindjeve të tyre fetare se në të kundërtën do të japin përgjegjësi por kjo nuk u marr parasysh andaj sot kush do ta ngrit Zerin për këtë qeshtje .../Davetiislam.com
--------------------------------------------------------------------------------------------Ende vazhdon diskriminimi; përjashtohet vajza nga shkolla për shkak të mbulesës së saj.
Sot është përjashtuar nga shkolla e mesme “Faik Konica” në qytetin e Ferizajit edhe Njomza Jashari.
Lëvizja "Bashkohu" denoncon diskriminimin që ju bëhet muslimanëve nga qeveria e vendit.Gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë së vendit të ndërpresë këtë diskriminim antidemokratik.Përderisa njerëzit në shekullin XXI duhet të gëzojnë liritë dhe të drejtat e tyre , kjo nuk ndodh në shtetin e Kosovës ku muslimanët diskriminohen dhe ndalohen nga arsimimi.

Lëvizja bashkohu është e vendosur dhe vazhdon të përdorë të gjithë mekanizmat për t’i dhënë fund njëherë e përgjithmonë diskriminimit dhe nxënëseve që bartin shami tu mundësohet vijimi i mësimit në shkollat publike të Kosovës , në kushte të barabarta me të gjithë nxënësit e tjerë.
Lëvizja"Bashkohu" dënon këtë akt diskriminimi dhe kërkon kthimin e vajzës në shkollë.

Këtë reagim e mbështet edhe Forumi Musliman i Shqiperise, te cilet deklaruan se i bashkohen shqetesimit të lëvizjes BASHKOHU, si dhe të motres tonë NJOMZA JASHARI.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 17:56
Tash per sa i perket mbuleses eshte e drejte e individit, me mire e mbuluar se e xhveshur mos te kesh as ku t'i vesh syte, eshte e padrejte kjo te humb shkollen ajo per shkak te mbuleses, nuk jane insitucionet shkollore ku ata do te kerkonin te drejta me qense shume mire e dine se shkollat jane laike, ka vende ku ata do ti benin keto gjera si Medresa, por nuk eshte e drejte te perjashtohet nga shkolla per ate gje,pse nuk po perjashtohen ato qe vine te xhveshura atehere ?
Eshte diskriminuese kjo....Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

prej Thu 31 Jan 2013 - 18:09
Gjërat e tilla,devotshmëritë,mbulesat,praktikimet e besimeve,janë shumë të ndjeshme në popullatë.Nëse këto i bëjmë publike duke demonstruar me pezm nëpër rrugë,duke i ngritur në media,duke dhënë komente fyese,padyshim do lindin fërkime mes popullates dhe besimeve.Tani praktikimi i devotshmërisë fal zotit është i lirë në institucionet fetare dhe nëpër shtëpitë tona ku së paku ne ndihemi zot shtëpie.Në institucionet e arsimit te ne,kjo sikur është e ndaluar,andaj më së miri dhe pa bërë zhurmë do të zgjidhej në gjykatë.Edhe nëpër Europë diku është e lejuar,diku jo çështja e mbulesës.Psh.në Gjermani në disa lande është e lejuar mbulesa në shkolla,në disa lande,përshkak të mbuleses femrat muslimane dëbohen nga shkolla.E tëra kjo zgjidhet pa zhurmë,duke kaluar problemi nëpërmes gjykatës,kurse te ne kjo bëhet me shumë zhurmë dhe pa ndonjë efekt.
Sponsored content

default Re: Nuk eshte e drejte !!!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi