Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Hoxy
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 47
<b>Hobi</b> Hobi : Programmim
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : DIKUND NE GOOGLE Funny Video http://seec0m.altervista.org/
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/03/2013
http://its3c.org

default Si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom

prej Sun 3 Mar 2013 - 0:40
si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom
Si fillim duhet te kemi nje ruter (router) adsl
Sigurohuni qe cdo gje eshte futur ne vendin e vet kabujt dhe prizat. Hapni browserin tuaj te preferuar (Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari, FLock)
Vendosni nje nga url numerike tek bari i kerkuesit tuaj
a) 192.168.1.1 ose
b)192.168.0.1
Ne dritaren qe del tek a.1)
Username vendosni admin
Password vendosni admin
ose
a.2) Username vendosni admin
Password vendosni 12345

ose
a.3) Username vendosni administrator
Password vendosni 12345
nese numri 5 shifror nuk punon provoni 1234
gjithesesi me shume mundesi ka qe te jete a.1)
Ne dritaren qe del hapni "Quick Setup" *edhe nese s`eshte ska problem guida e meposhtme i shpjegon te gjitha.

Tek a.1.1) Adsl settings sigurohuni qe Encapsulation = PPPoE
a.1.2) Virtual Circuit ID:
VPI = 8 (Range 0 ~ 255)
VCI = 35 (Range 0 ~ 65535)
a.1.3) Multiplexing: tick LLC jo VC
a.1.4) DSL Modulation: Auto
a.1.5) PPPoE Settings
User Name: numri juaj i telefonit me prefixin e qytetit para
Password: 1
a.1.6) tick • Keep Alive:
a.1.7) Redial Period = 0 Min. (Range 0~500)
a.1.Cool No tick ? Connect on Demand: Max Idle Min. (Range 1~1000)
a.1.Cool Optional Settings (lere bosh)
(required by some ISPs)
Host Name:
Domain Name:
a.1.9) Network Setup
Modem IP Local IP Address: 192.168.1.1
Subnet Mask: 255.255.255.0
a.1.10) Network Address
Server Settings (DHCP)
Local DHCP Server: •Enabled ?Disabled
Start IP Address: 192.168.1.2
Number of Addresses: n *zakonisht nese ka 4 porta vendosni 5 nese ka 1 porte 3
a.1.11)Nese ju del nje pjese per •NAT tick
a.1.12) SAVE SETTINGS
ose disa bejne testim lidhjeje.
a..1.13) Tek Administration ose Advanced ndryshoni fjalekalimin per siguri nga interneti.

Nese dicka nuk shkon ju lutem mos hezitoni te komentoni dhe te pershkruani problemin tuaj.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom

prej Sun 3 Mar 2013 - 11:41
Kjo eshte nje menyre per te vjedhur linje interneti nese kuptova mire?!


Si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Poeti
Poeti
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 825
<b>Hobi</b> Hobi : Dashuria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : usa
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/09/2011

default Re: Si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom

prej Sat 13 Jul 2013 - 16:23
lol


'-Eshte e Sigurt,Se Me 'Anijen Tende Te Hipokrizis' Mund Te lundrosh Gjate Ne 'Detin e Sinqeritetit',Por Mos e Ve Ne Dyshim Se nje Dite Ke Per Tu Ankoruar Ne 'Portin e Zhgenjimit...!
Sponsored content

default Re: Si te konfigurojme nje ruter adsl per internet me albtelecom

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi