Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Slim, përsëri më i pasuri në botë

prej Tue 5 Mar 2013 - 11:09
Slim, përsëri më i pasuri në botë Carlosslim0403

Miliarderi meksikan, Carlos Slim, u emërua si njeriu më i pasur në botë për të katërtin vit radhazi, nga revista e specializuar ekonomike “Forbes”.

Manjati i telekomunikacioneve ka një pasuri që llogaritet në 73 miliardë dollarësh, e barazvlefshme me Prodhimin e Brendshëm Bruto të Shqipërisë në pesë vjet (pothuajse 20-fishi i buxhetit tonë shtetëror në një vit).

Meksikani u pasurua me 4 miliardë dollarë në krahasim me një vit më parë.

Midis tre më të pasurve, surpriza ishte mospërfshirja e Warren Buffet, i cili mbetet jashtë për herë të parë në më shumë se një dekadë.

Ai u kalua nga spanjolli Amancio Ortega, manjati i kompanive të veshjeve, midis të tjerave edhe “Zara”-s, që në 2012-n kishte një pasuri të përgjithshme prej 57 miliardë dollarësh.

Midis risive më të mëdha të listës së personave më të pasur të botës ishte përfshirja në të për herë të parë i një miliarderi nga Nepali, një prej vendeve më të varfëra në botë.

Një rekord prej 1 426 personash u vlerësuan nga “Forbes” se kanë një pasuri që tejkalon një miliardë dollarë, të shpërndarë në total në 42 vende.

27 prej miliarderëve janë amerikanë. Lista sivjet u shtua me 210 miliarderë, ndërsa 60 u hoqën nga lista, pasi pësuan humbje gjatë 2012-s ose në tetë raste, ndërruan jetë.

Disa emra të njohur, si Richard Murdoch dhe Roman Abramovich renditen në vendet 91 dhe 107, përkatësisht.

Dhjetë personat më të pasur në botë (emri, shtetësia, pasuria)

1. Carlos Slim Meksikë 73 mld $
2. Bill Gates SHBA 67 mld $
3. Amancio Ortega Spanjë 57 mld $
4. Warren Buffet SHBA 53,5 mld $
5. Larry Ellison SHBA 43 mld $
6. Charles Koch SHBA 34 mld $
7. David Koch SHBA 34 mld $
8. Li Ka-shing Kinë 31 mld $
9. Liliane Bettencourt Francë 30 mld $
10. Bernard Arnault Francë 29 mld $


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Slim, përsëri më i pasuri në botë N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi