Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Thu 14 Mar 2013 - 14:41
Message reputation : 100% (1 vote)
Sipas një studimi të ri, femrat dhe meshkujt janë xhelozë për arsye të ndryshme. Studimi zbulon edhe se femrat janë pak më xheloze se meshkujt, të paktën kur është fjala për mediet sociale.

Hulumtuesit kanë pyetur 226 meshkujt dhe femra në universitet si do të ndiheshin, nëse do të shihnin një fotografi të personit të tyre të zemrës me një person të gjinisë së kundërt në “Facebook”. Në shkallën nga një në nëntë, femrat kanë pranuar xhelozi deri në shkallën gjashtë. Meshkujt nga ana tjetër, në shkallën katër.

Megjithatë përgjigja nuk është kaq e thjeshtë. Sipas raporteve të marra nga studime të tjera në mbarë botën, del se meshkujt e martuar janë më xhelozë sesa femrat. 34 % të meshkujve kanë kontrolluar telefonat e bashkëshorteve të tyre për të kërkuar dëshmi tradhtie, përderisa vetëm 20 % të femrave kanë bërë të njëjtën. Ndoshta meshkujt janë më xhelozë apo thjesht kanë më shumë vullnet të bëjnë diçka në lidhje me këtë.

Sipas studimit femrat janë më xheloze kur është fjala për emocionet. “Studimet nga mbarë bota kanë treguar se femrat janë më xheloze, kur është fjala për frikën nga tradhtia emocionale, kurse te meshkujt ndodh e kundërta, ata kanë më shumë frikë nga tradhtia”- thotë Christine Nicholson, e cila ka iniciuar studimin.

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  117
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 15 Mar 2013 - 9:21
menimi jem jem asht qe te dy palet jan xheloza....thjsht meshkujt nuk e shfaqin aq sa femnat ....se asht pak egoizmi i tyne ...por kush dashuron dhe bahet xheloz normale asht
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 5 Apr 2013 - 2:00
Tema e Nates : Atehere, si cdo gje qe trajtojme ne, edhe tema qe kemi perzgjedhur per sonte, eshte nje nder to, qe e hasim dhe e degjojme kudo ne perditshmerine tone. ( Se harrova , Mikaa paske hapur temen time moj Razz )

Ne cift duhet pakez xhelozi . Sepse Dashuria s'ka shije pa nje cike gerricje .. Kush jane me xheloz/a meshkujt apo femrat ?
Arsyet e xhelozise cilat mund te jene ?
Ju lutem cik sinqeritet se nuk thone gje dashnoret Razz
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 5 Apr 2013 - 4:29
Une mendoj se s'ka gjini, thjesht karakterizohet nga individi..Xhelozia eshte ndjenje konstante ne nje marredhenie per sa kohe te mbahet nen kontroll dhe te mos abuzohet se pastaj behet semundje shkaterruese..Une per vete jam pak, si piperi ne gjelle, sa per lezet Very Happy
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 5 Apr 2013 - 9:58
Meshkujt jane me xheloze mesa po shohim e po degjojme cdo dite,, sepse dhe vete forca fizike qe i karakterizon i ben ta shprehin xhelozine nepermjet dhunes ne disa raste...por dhe ata qe sjane te dhunshem e jane te urte e te mire kane nje xhelozi te papare ndoshta nga dashuria e tepert ose nga mbrojtja qe duan te tregojne ndaj femres...
Nitta
Nitta
Komplet
Komplet
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3811
<b>Hobi</b> Hobi : Pushimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te Motra ime Essi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/07/2011

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 5 Apr 2013 - 13:26
Aty ku ka Dashuri ka dhe Xhelozii .. Te dy palet xhelozojn por meshkujt nuk e shprehin aq sa e shpreshin femrat..
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Fri 5 Apr 2013 - 15:22
dy palet
Sponsored content

Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?  Empty Re: Kush janë më xhelozë, femrat apo meshkujt?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi