Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Cila sëmundje ka marrë më shumë jetë njerëzish? Empty Cila sëmundje ka marrë më shumë jetë njerëzish?

Thu 21 Mar 2013 - 2:08
Cila sëmundje ka marrë më shumë jetë njerëzish? Lia-albstroka-370x289Në botë ka qindra mijëra sëmundje të diagnostikuara dhe po aq të pa diagnostikuara. Sëmundje që kanë marrë në qafë plot jetë të pafajshme njerëzish.

Dhe pas gjithë këtyre goditjeve vjen një çast ku pyet veten, se cila prej tyre ka “marrë” më shumë jetë?

Besoj se shumica do të përmendte kancerin. Deri diku e logjikshme do të më tingëllonte përgjigjia, pasi kohët e fundit kjo sëmundje e tmerrshme po bën kërdinë anembanë botës, pa dallim grupmoshash.

Mirëpo, në vendin e parë të listës nuk shënohet kanceri po lija (variçela), për më shumë se 12.000 vjet ajo ka vrarë miliona njerëz.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në vitin 1967 u infektuan më shumë se 15 milionë njerëz, prej të cilëve 2 milionë vdiqën.

Pas një fushate të suksesshme për vaksinim masiv, lija u zhduk në vitin 1970.

/Shekulli Online/Përgatiti: B.M./
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 83
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

Cila sëmundje ka marrë më shumë jetë njerëzish? Empty Re: Cila sëmundje ka marrë më shumë jetë njerëzish?

Thu 21 Mar 2013 - 14:26
Dashuria
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi