Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Urat më të bukura në botë Empty Urat më të bukura në botë

Wed 8 Dec 2010 - 1:13
Urat më të bukura në botë Ura_e_nente1Urat më të bukura në botë Ura_e_tete1Urat më të bukura në botë Ura_e_shtate1Urat më të bukura në botë Ura_e_gjashte1Urat më të bukura në botë Ura_e_peste1Urat më të bukura në botë Ura_e_katert1Urat më të bukura në botë Ura_e_trete1Urat më të bukura në botë Ura_e_pare1Mλ poshtλ po listojmλ disa nga urat me te bukura ne botλ.1.Ura Helix: shtrihet nλ zonλn Marina nλ Singapor, urλ pλr kλmbλsore e cila lidh Marinan Jugore me atλ Qendrore. Λshtλ hapur nλ 24 Prill 2010. E ndλrtuar nλ trajtλn e njλ spirali ADN-je, ura λshtλ simbol i rinovimit dhe rritjes.

2. Ura e Bosforit, Turqi:[/b] λshtλ njλ nga dy urat tλ cilat lidhin Detin e Zi me Detin Marmara. Njλra anλ shtrihet nλ pjesλn evropiane, nλ zonλn Ortakoy dhe ana tjetλr nλ pjesλn aziatike, nλ zonλn Beylerbey. Λshtλ hapur mλ 30 Tetor 1973. Qλ nga data kur λshtλ pλrfunduar ka qenλ njλ nga katλr urat mλ tλ gjata tλ varura nλ botλ, por duke filluar nga viti 2010 radhitet e gjashtλmbλdhjeta.
3. Ura Henderson Wave, Singapor[/b]: nλ trajtλn e njλ vale ura lidh parkun Mount Faber me parkun Telok Blangah Hill tλ Singaporit, njihet si ura mλ e lartλ pλr kλmbλsore. Ndλrsa gjatλsia λshtλ 274m.

4. Ura Golden Gate, SHBA[/b]: njλ urλ e varur e shtrirλ nλ fillim tλ gjirit San Francisco nλ Kaliforni, mbi ngushticλn Golden Gate. E njohur si ura e shtatλ e varur nλ botλ pλr nga gjatλsia, Golden Gate ka njλ gjatλsi prej 2,73 km dhe largλsia nλ mes kλmbλve λshtλ 1,28km. Ndλrsa lartλsia arrin nλ 235 m. Ura e pajisur me gjashtλ korsi pλr kalimin e automjeteve lidh San Franciscon me Marin County.

5. Ura Millau Viyaduk, Francλ[/b]: ura e cila mundλson lidhjen nλ mes Francλs dhe Spanjλs λshtλ ndλrtuar mbi lumin Tarn. Ka njλ gjatλsi 2 460 m dhe gjerλsi 32 m, qλndron mbi 7 kλmbλ betorname. Kλmbλt e Viyaduk janλ ndλrtuar nλ lartλsi tλ ndryshe qλ variojnλ nga 77m nλ 246m.

6. Ura Gateshead Milenyum, Angli[/b]: shtrihet nλ qytetin Newcastle, mbi lumin Tyne , ndλrtimi i saj ka pasur njλ kosto prej 22 milion paundλsh. Ura e cila u hap mλ 17 Shtator 2001 ka njλ gjatλsi 126 m, gjerλsi 8 m dhe njλ lartλsi 50 m.]

7. Ura ne dy kullat binjake, Kuala Lampur-Malajzi[/b]: njihet si ndλrtesa mλ e madhe nλ botλ nλ periudhλn mes viteve 1996 -2003 . Ura prej ηeliku me njλ lartλsi 170 m lidh katet 41 dhe 42 tλ kullave. Gjatλsia e saj shkon nλ 58 m, ndλrsa pesha e saj λshtλ 750 tonλ. 1700 biletat pλr tλ vizituar urλn fillojnλ tλ shpλrndahen nλ mλngjes nλ orλn 8.30 dhe mbarohen brenda 2 orλve. Λshtλ ura dykatλshe mλ e lartλ nλ botλ.

8. Ura Kullλ, Angli:[/b] λshtλ ndλrtuar mbi lumin Thames dhe λshtλ hapur nλ vitin 1894. Nga sipλr ka dy rrugλ pλr kλmbλsore, kurse poshtλ njλ rrugλ pλr automjetet, tλ dyja tλ lidhura me anλ tλ dy kullave./Zaman-Start/Aisa Kokiηi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi