Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes?

prej Mon 25 Mar 2013 - 20:16
Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes? Kaposhi-300x225Padyshim që askush nuk e di se pse gjepi, apo thënë ndryshe kaposhi zgjohet para agimit dhe këndon?
Ky ishte objekti i studimit të Universitetit të Nagoya të Japonisë, të cilët avancuan në një eksperiment të mirëfilltë për të zbuluar sekrete e zgjimit herët në mëngjes të kaposhit!

Kështu, ata mund të gjenin përgjigje rreth pyetjeve, Si e kupton gjeli që agimi po afron?
E kupton atë nga muzgu, apo njeh shumë mirë orën?
Kështu shkencëtarët vendosën në një dhomë gjela ku dritat ishin të dobëta për 24 orë. Të gjithë gjelat dhe “kikirikuuuu” që ata lëshonin u regjistruan për një muaj rresht, me aparatura të posaçme dhe specifike. Në fund, analizimi i të dhënave të grumbulluara tregoi se edhe kur nuk ekzistojnë ndikime të jashtme që tregojnë ardhjen e agimit, gjelat vazhduan të njëjtin avaz pak para agimit siç më parë.
Përfundimi është se kikiriku-t i binden ritmit të ashtuquajtur circadian, një cikël prej 24 orëve që dikton orën biologjike në tru për të sinkronizuar funksionet fiziologjike si në ciklin ditë-natë. Por gjatë rrjedhës së ditëve, kishte një çrregullim të vogël, shumë të lehtë për gjelat, tregues ky që ora biologjike bazohet edhe në faktorë të jashtëm për të mbajtur ritmin e duhur. Studimi është botuar në revistën shkencore “Biologji Current”./alb-observer.com/


Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Frederik
Frederik
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 98
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Po e kerkoj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2012

default Re: Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes?

prej Mon 25 Mar 2013 - 20:19
Meshkuj hesapi hahahahhaa
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes?

prej Mon 25 Mar 2013 - 20:20
sa i bukur qe qenka ky gjeli japonez
Sponsored content

default Re: Pse gjelat zgjohen të parët dhe këndojnë çdo mëngjes?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi