Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Pse femrat zgjohen më shpejt nga meshkujt në mëngjes Empty Pse femrat zgjohen më shpejt nga meshkujt në mëngjes

Sun 8 Apr 2012 - 13:06
Ora biologjike është çelësi i këtij fenomeni, ja shpjegimi i shkencëtarëveTIRANË – Rid Bulku/NOA/- Një grup shkencëtarësh amerikanë, në bashkëpunim me studiues të Institutit francez INSERM, kanë arritur në përfundimin se ora biologjike e femrave, troket më shpejt në krahasim me meshkujt, siç raporton noa.al, një dallim ky që mund të shpjegojë pikërisht faktin pse vajzat dhe gratë janë të prirura dhe e kanë më të lehtë që të zgjohen në mëngjes, sesa burrat.Ora biologjike dhe bioritmi, të domosdoshme për jetën të gjitha gjallesave në këtë planet, sipas studimit mundësojnë që të jemi aktivë (jetësorë) gjatë 24 orëve. Por tek femrat,Të gjitha funksionet themelore biologjike, drejtpërdrejt ose tërthorazi kontrollohen nga ky sistem i organizmit tonë: cikli i të qenit aktiv dhe të qenit në gjumë, sistemi kardiovaskular, sekrecionet, hormonet dhe aparati tretës i ushqimit.

Hulumtuesit konstatuan se kohëzgjatja e ciklit biologjik tek femrat është rreth gjashtë minuta më e shkurtër dhe më e shpejtë se tek meshkujt. r.b/noa.al
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi