Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shqipëria nën ethet e fuqishme të krizës, bizneset e huaja zbrazin bankat, 264.3 milionë euro brakti

prej Sun 7 Apr 2013 - 19:23
Shqipëria nën ethet e fuqishme të krizës, bizneset e huaja zbrazin bankat, 264.3 milionë euro brakti EuroBizneset e huaja që kooperojnë në Shqipëri, kanë nxjerrë jashtë vendit vitin e kaluar 264.3 milionë euro, pra më shumë se 40% në vitin 2011.
Të dhënat janë bërë publike nga Banka e Shqipërisë.
Të ardhurat më të mëdha vijnë nga sektor më të rëndësishëm të ekonomisë shqiptare, siç është sistemi bankar dhe telekomunikacionet, ndërsa të pjesa tjetër nga biznese me formë monopolizimi në treg nëpërmjet privatizimit të bizneseve të mëdha apo marrjes së të drejtave të tyre.


Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, kjo shumë përbën vetëm fitimin e këtyre bizneseve të cilin e transferuan në vendin e tyre dhe jo pjesa që këto kompani investuar për të zhvilluar edhe më shumë investimet e tyre në Shqipëri. Kështu duke u bazuar n ë statistikat e Bankës së Shqipërisë rezulton se në vitin 2007 janë transferuar për në vende të tjera nga biznese që kooperojnë në Shqipëri 56.5 milionë euro.

Një vit më vonë kjo shumë u pesëfishua. Pas viti 2008, fitimet që u transferuan jashtë vendit qëndruan në nivel 2.5 deri në 4% të PBB të vendit.
Rekordi historik i transferimit të fitimeve nga kompanitë e huaja u shënua në vitin 2009, kur kjo shifër arriti në 400 milionë euro./alb-observer.com/


Shqipëria nën ethet e fuqishme të krizës, bizneset e huaja zbrazin bankat, 264.3 milionë euro brakti Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Shqipëria nën ethet e fuqishme të krizës, bizneset e huaja zbrazin bankat, 264.3 milionë euro brakti

prej Sun 7 Apr 2013 - 21:47
po shkon drejt mbarimit edhe bangat e SHqiperise ?????
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi