Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Gjuhet e huaja largojne rrezikun e sklerozes!

prej Wed 10 Apr 2013 - 15:19
Message reputation : 100% (1 vote)
Gjuhet e huaja largojne rrezikun e sklerozes!   554957_580484675303482_992944936_n

Gjuhet e huaja largojne rrezikun e sklerozes!

Nëse dini të flisni rrjedhshëm të paktën një gjuhë të huaj atëherë kjo gjë largon rrezikun e sklerozës, sipas një studimi të fundit. Shkencëtarët e Universitetit të York (Angli) kanë dalë në përfundimin se zotërimi i një gjuhe të dytë është mirë për shëndetin mendor sepse rritet “fleksibiliteti mendor”. Udhëheqësi i studimit, Dr. Ellen Bialystok theksoi: “Studime të mëparshme kanë dalë në përfundim se mësimi i një gjuhe të huaj në moshë të vogël i ndihmon fëmijët në aftësinë e tyre komunikuese, ndërsa studimi ynë tregon se gjuha e huaj ndihmon edhe në shëndetin mendor në të ardhmen afatgjatë.”

“Kërkimi tregon se “manovrimi” në një apo më shumë gjuhë të huaja aktivizon zona të caktuara të trurit dhe “stërvitja” e tyre është me leverdi për të ardhmen”, shtoi Dr. Bialystok.

Studimi është publikuar në revistën shkencore ‘Trends in Cognitive Sciences’.//facebook.com/forumshkodran
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi