Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur Empty Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Thu 11 Apr 2013 - 1:30
Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur 10gjeraËshtë një lëvizje që ka arritur shumë triumfe për femrat, mes tyre edhe të drejtën e votës. Por tani femra moderne mesatare mendon se feminizmi ka vdekur.

Vetëm në një shtatë gra, sipas një studimi, thotë se është feministe.

Madje femrat më të reja janë më pak të tilla.

Një e treta e femrave të pyetura thonë se feminizmi është shumë agresiv kundrejt meshkujve. Ndërsa një e katërta thonë se feminizmi nuk është një gjë pozitive. Një në pesë madje mendojnë se është i dalë mode dhe nuk ka lidhje me gjeneratën e tyre.

Sondazhi është realizuar nga faqja Netmums. Këta të fundit thonë se sondazhi në një farë mënyrë provon se sa shumë ka arritur kjo lëvizje, për shkak se femrat tanimë nuk ndjehen të shtypura në Perëndim.

Themeluesi i faqes, Siobhan Freegard thotë se femrat nuk e shohin më mashkullin si një armik. Ai shton se nuk ka më një betejë të sekseve.

Madje në sondazh rezulton se një e treta e vajzave të reja nuk e imagjinojnë se dikur ka pasur një botë ku femrat e meshkujt nuk ishin të barabartë.

burimibotasot.info

avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur Empty Re: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Thu 11 Apr 2013 - 9:41
Kur te vdese feminzmi atehere do jemi te barabarte me meshkujt dhe askush sdo perdori me kete fjalor feminizem /maskilizem ..
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur Empty Re: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Fri 12 Apr 2013 - 19:27
Grate jane ngujuar brenda atij imazhi mashkullor qe shoqeria u ka imponuar; ne kete menyre, nese ato tentojne nje zgjedhje te lire ajo duhet te jete nje fare arratisje nga burgu. Te dashuruarit thone se "dashuria e ka transformuar ate, e ka bere tjeter njeri". Dhe une besoj se kane te drejte. Dashuria e ndryshon krejtesisht nje femer. Nese ajo guxon te dashuroje, nese guxon te jete vetvetja, asaj i duhet te shkaterroje imazhin ku ate e ka ngujuar bota.
Sponsored content

Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur Empty Re: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi