Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Ari dhe brilantet e "fshehura" të Josip Titos

prej Wed 17 Apr 2013 - 10:54
Ari dhe brilantet e "fshehura" të Josip Titos Tito%20me%20gruan

Është hapur në Serbi kasaforta personale e ish-liderit jugosllav, Josip Broz Tito e cila ruhej prej 30 vjetësh në Bankën Kombëtare të Serbisë. Në kasafortë janë gjetur 30 kg ar dhe 149 gurë të çmuar që i takonin familjes mbretërore serbe. E përditshmja “Danas” bën publike pasurinë e "fshehur" të Titos.

Çfarë mbante Tito në kasafortë:

1. shufra ari, pesha totale, 29.366 kg;

2. monedha ari (të mëdha dhe të vogla), një total, 2663 copë;

3. objekte prej ari, diamante dhe brilante, rreth 169 copë, që i përkisnin familjes Karagjorgjeviç;

4. dekorata që i përkasin familjes Karagjorgjeviç, 13 copë;

5. orendi argjendi dhe argjendi të praruar, 18 grupe;

6. monedha të huaja, 26,219, 36,000 dhe 2200 korona;

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi