Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zbuluan diamantin më të rrallë në botë, ngjyrë blu me një vlerë shumë të madhe! Empty Zbuluan diamantin më të rrallë në botë, ngjyrë blu me një vlerë shumë të madhe!

Tue 23 Apr 2013 - 1:31
Zbuluan diamantin më të rrallë në botë, ngjyrë blu me një vlerë shumë të madhe! Diam-300x195Një nga diamantet më të rralla dhe më të vlefshme është zbuluar në një minierë diamantesh në Afrikën e Jugut.
Diamanti është 25.5 karatësh, edhe pse ka një madhësi shumë të vogël, vlera e tij i kalon të 10 milionë dollarët.
Përfaqësuesit e minierës së diamanteve u shprehen se veç vlerës së madhe që ka ky diamant, ai ka një rëndësi edhe më të madhe pasi është më i rralli që është zbuluar ndonjëherë.
Miniera Calin ndodhet në verilindje të Pretorias dhe është më e njohura në botë për pasurinë e madhe të saj rreth diamanteve. Në të njëjtën minierë, u zbulua në vitin 1905 diamanti më i famshëm në botë, me vlerë 530 karatlësh i quajtur “Ylli i Afrikës”, që në vijim iu dhurua Mbretit të Anglisë Eduard Z./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi