Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default NASA jep alarmin për Turqinë!

prej Tue 7 May 2013 - 14:32
NASA jep alarmin për Turqinë! Truqia-300x193Në një studimin e saj, të publikuar në revistën shkencore të Unionin të Gjeofizikës Amerikane, “Water Resources Research”, raporton se…
Keq menaxhimi i ujit në Lindjen e Mesme, rritja e tepër e kërkimit të ujit në burimet nëntokësore, si dhe thatësira e viti 2007, kanë shkaktuar mungesën e ujit të barazvlefshme me sasinë e ujit të Detit të Vdekur.
Shkencëtarët e NASA-s, theksojnë se depozitat e ujit gjatë luginës së lumenjve Tigri dhe Eufrat në Turqi, Siri, Irak dhe Iran, janë zvogëluar në 144 milionë kilometër kub.
Hulumtimi i cili shqyrton të dhënat e shtatë vjetëve duke filluar që në vitin 2003, gjeti se 60% e kësaj humbje të madhe vjen nga pompimi i ujërave nëntokësore, si dhe 1/5 për pasoj të reduktimit të rënies së dëborës dhe pjesa tjetër nga thatësira./alb-observer.com/


NASA jep alarmin për Turqinë! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Bleroo
Bleroo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1333
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/04/2013

default Re: NASA jep alarmin për Turqinë!

prej Tue 7 May 2013 - 16:21
Po cdo te behet edhe disa vite?


STOP ABORTIMIT!!!

https://www.youtube.com/watch?v=wUvPUDVRmqA

Pa mshiren ma te vogel kit trup ma shkatrrove!
At qka ma bone une kurr sta kisha bo...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi