Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default “Cili je ti”, filmi i ri Zviceran për shqiptarët

prej Mon 3 Jun 2013 - 15:57
“Cili je ti”, filmi i ri Zviceran për shqiptarët Zvicer-1-200x300PËRFUNDUAN XHIRIMET E FILMIT ZVICERAN MBI SHQIPTARËT
Këto ditë përfunduan xhirimet e filmit Dokumentar Zviceran qe flet mbi shqiptarët “Welcher bisd du” ( Cili je ti ) ne regji dhe skenar te regjisorit Valton Jakupi dhe Producent Felix Baumgartner dhe Valton Jakupi.
Ky film projektin e tij ka filluar qysh para një viti sepse është film që financohet nga Komuna e qytetit Wil, dhe Departamenti i brendshme i Kantonit St. Gallen, dhe një ndihmë ka dhen edhe Migros.
Filmi ju besua ta punonte Teatri Antika dhe International Film Europe Swiss me regjisorin dhe Producentin Valton Jakupi, në bashkëpunim me Produksionin New Vizion me kameraman Blerim Isenin.
Filmi tregon karakteret e ndryshme të shqiptarëve, dhe domethënia e këtij filmi është se shqiptaret edhe pse janë këtu me shumë vite kanë arritur të integrohen dhe të shkollohen dhe që kontribuojnë edhe në shtetin zviceranë.
Po ashtu në këtë film janë mendimet e Presidentes së qytetit Wil, zyrës për Integrim si dhe shumë personalitete të tjera, se çka mendojnë për shqiptarët dhe sa janë të integruar shqiptarët këtu.
Sipas Producentëve Valton Jakupi dhe Felix Baumgartner, filmi është xhiruar në teknologjinë HD dhe sipas Producentëve së pari premiera do të jepet në Kinë ma Zvicër dhe në të gjitha shkollat Zvicerane, pastaj do të udhëtoj në festivale të filmave Europian.
Në këtë film ka pjesë edhe artistike ku aktorët Shukri Ademi, Blerim Abazi, luajnë një skenë të emigrantëve të ardhur në kohët më të hershme në Zvicër, kurse Lorik Jakupi, Altin Bektashi, Ensar Rashit, luajnë rolet e fëmijëve që sot fëmijët tanë shqiptare janë të integruar ne Shoqërinë Zvicerane.
Kurse sipas Organizatores së Filmit njeherit e është edhe Antare në Komisionin për Integrim pran Komunës së qytetit Wil, shprehet se rrjedha e filmit ka ecur mirë, përkundër pengesave të motit, sepse në disa ditë është dashur ta ndërpresim xhirimet shkaku i shiut që pengonte në xhirime, por prapë kemi arritur me kohë ti kryejmë xhirimet, janë ndarë e kënaqur me stafin punues dhe me regjisorin dhe Producentët. Është krenari të punohet me një Ekip Profesional të filmit dhe që nuk ndien lodhje aspake.
Ky film do të tregoj realitetin e shqiptarëve, e jo qe ndokush mendon se shqiptaret jemi vetëm klasë punëtore e thjesht, prandaj kam dashur ta punoj këtë film me dëshirë të madhe dhe të jap mesazh se shqiptarët janë të integruar dhe sot janë në poste udhëheqëse vendimmarrëse edhe ne shtetin Zviceran kështu u shpreh Regjisori i këtij filmi Valton Jakupi.

Pyetur Regjisorin Valton Jakupin, për projekte të ardhshme, na bënë të ditur se pas këtij filmi, është në planë filmi dokumentar që do të ketë temën e KANUNIN ndër Shqiptarët dhe do te bëhet një film që ta kuptojnë edhe shtetasit Zviceranë çështjen mbi Kanunin.alb-observer
“Cili je ti”, filmi i ri Zviceran për shqiptarët Zvicer-1024x685


“Cili je ti”, filmi i ri Zviceran për shqiptarët Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi