Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat me kujtesë më të fortë se meshkujt Empty Femrat me kujtesë më të fortë se meshkujt

Mon 24 Jun 2013 - 18:19
Mesatarisht femrat njohin fytyrat e shtatë personave në një situatë ku burrat kanë njohur vetëm pesë ose gjashtë fytyra. Studiuesit në Kanada kanë fokusuar ato situata kur krihohet një ndjesi ‘unë e njoh atë por nuk po më kujtohet emri!’.Sipas studimeve ndjesi të tilla ndodhin më shpesh tek meshkujt se sa tek femra. Studimi i ri i kryer në Universitetin McMaster në Ontario, Kanada zbuloi një ndryshim të vogël, por të rëndësishëm në aftësinë e femrave për të kujtuar të njohurit e tyre. Mesatarisht femrat njohin shtatë fytyra të tilla, ndërsa meshkujt mesatarisht njohin vetëm pesë. Ndërkohë që nuk duket si një ndryshim i madh, dallimi i vogël në njohjen e fytyrës do të thotë se meshkujt gjenden në situata më të vështira përballë shoqërisë vështirë se sa gratë.

Një tjetër teori është se femrat përpunojë informacionet vizuale në një mënyrë të ndryshme. Ideja shpjegon se, në përgjithësi, femrat priren të kenë kujtesë superiore episodike, aftësinë për të kujtuar skena të veçanta nga e kaluara.shqipmedia.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi