Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt Empty Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt

Fri 21 Sep 2012 - 18:21
Gratë janë më pak të mbrojtura nga i ftohti. Femrat kanë një volum më të vogël trupor dhe dhjami i tyre nuk mbron siç duhet organet e brendshme, për më tepër femrat kanë më pak muskuj që ndihmojnë trupin të nxehet.Gratë janë relativisht më të vogla se burrat ndaj kanë një raport të pafavorshëm mes sipërfaqes dhe vëllimit. Për shkak se burrat kanë më pak lëkurë për kilogram peshë trupore, kjo i ndihmon ata që të mos humbasin të nxehtin.

Gratë kanë lëkurë më të hollë se burrat, kështu që trupi gjatë të ftohtit e tërheq më shpejt gjakun brenda për të mbrojtur organet e brendshme.

Gratë kanë më pak muskuj se burrat. Muskujt prodhojnë dhe shpërndajnë të nxehtin.

Tek gratë dhjami përqendrohet në vithe, kofshë dhe gjok. Kurse tek burrat dhjami përqendrohet kryesisht në bark duke nxehur më shumë organet e brendshme.

Gratë djegin më pak kalori se burrat për të mbajtur në nivelin e duhur metabolizmin. Për këtë arsye, ato prodhojnë më pak nxehtësi. /Albmirror.com/
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt Empty Re: Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt

Fri 21 Sep 2012 - 21:29
A mund te thot kush se ku jan me te nxehta grate dhe ku jan burrat? Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt 721253 Ja pse femrat kanë më ftohtë se meshkujt 2585209286
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi