Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt  Empty Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt

Fri 25 May 2012 - 17:46
Femrat kanë një jetë më pak stresuese dhe janë përgjithësisht më të lumtura, se shumica e meshkujve, vlerësoi një anketim i realizuar në 34 shtete të përparuara.Meshkujt që jetojnë në vendet më të zhvilluara punojnë më gjatë dhe kanë një pagë më të mirë, por janë më të ekspozuar ndaj rreziqeve të ndryshme të jetës dhe kanë një pritshmëri jetese më të ulët, mesatarisht me gjashtë vjet më pak.
Statistikat tregojnë se një mashkull ka tre herë më shumë mundësi që të vritet gjatë jetës së tij dhe është 15% më i ekspozuar ndaj sulmeve apo grabitjeve në rrugë.Megjithatë, ndërsa fermat kanë një nivel më të lartë kënaqësie në jetën e tyre, ato vazhdojnë të shpenzojnë dy herë më shumë kohë se gjinia tjetër në punët shtëpiake, për një mesatare prej dy orësh e gjysmë në ditë.

Ishte Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim ajo që realizoi sondazhin, duke vendosur midis kritereve për indeksin e jetës shëndetin, punësimin, jetën sociale, edukimin dhe sigurinë në jetë dhe në punë.

Dhjetë vendet me koefiçentin më të lartë për jetesën më të mirë janë Australia, Norvegjia, SHBA, Suedia, Danimarka, Kanadaja, Zvicra, Holanda, Zelanda e Re dhe Luksemburgu.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt  Empty Re: Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt

Fri 25 May 2012 - 18:26
Sinqerisht me gezon ky lajm apo statistik... qe femrat te jen me te lumtura dhe me pak te stersuara... Zoti I Ruajt dhe ju dhasht lumturi e kenaqsi ne ket bote si dhe ne Boten tjeter...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt  Empty Re: Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt

Sun 10 Jun 2012 - 21:01
Perralle e bukur!
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt  Empty Re: Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt

Sun 10 Jun 2012 - 23:13
Dhjetë vendet me koefiçentin më të lartë për jetesën më të mirë janë Australia, Norvegjia, SHBA, Suedia, Danimarka, Kanadaja, Zvicra, Holanda, Zelanda e Re dhe Luksemburgu.

Kto Vendete qe jan ne liste normal qe femrat aty bejn jete te Lumtur.

Duhet te dalin pak me poshte shteteve te matin lumturin e Femrave jo vetem ne qytete e zhvilluara ekonmikisht dhe shoqerore..
Sponsored content

Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt  Empty Re: Femrat kanë një jetë më të lumtur se meshkujt

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi