Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Britani e Madhe, çeli një bime që ushqehet duke ngrënë dele!

prej Sun 30 Jun 2013 - 18:32
Britani e Madhe, çeli një bime që ushqehet duke ngrënë dele! Thumb_250x150Një bimë ekzotike që ushqehet me dele ka çelur për herë të parë në një serë në Britaninë të Madhe.

Bima mishngrënëse, me emrin shkencor Puya chilensis, është një bimë shekullore që lulëzon në Kili.

U mboll në kopshtin “Wisley” të Royal Society para 15 vjetëve dhe ka arritur një lartësi prej rreth 3.5 metra.

Trungu është plot me gjemba me formë ganxhe, që janë shumë të mprehta dhe persin si thikë, duke izoluar me këtë metodë kafshët, edhe delet, të cilat humbasin jetën të izoluara.

Pastaj trupi i kafshëve dekompozohet duke furnizuar si ushqim bimën, pasi transferohet në pleh dhe bima e merr nëpërmjet tokës.

Përgjegjësit e Shoqërisë Mbretërore të Hortikulturës pohojnë se prindërit mund të hyjnë të shikojnë nga afër bimën, por nuk këshillohet për fëmijët se vihen në rrezik.

Kujdestarët e kopshtit, e “ushqejnë” bimën ekzotike, e cila do të mbajë lule për një javë me pleh të lëngët./alb-observer.com/


Britani e Madhe, çeli një bime që ushqehet duke ngrënë dele! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Britani e Madhe, çeli një bime që ushqehet duke ngrënë dele!

prej Sun 30 Jun 2013 - 21:24
Moj Arjana ruhu moj se mos ka dale dhe andej nga Greqia.....Very Happy grrrr


Britani e Madhe, çeli një bime që ushqehet duke ngrënë dele! 138970eg0jnigthy
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi