Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?  Empty Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?

Tue 9 Jul 2013 - 21:17
Sipas një shpjegimi shkencor shihet si një anomali, në krahasim me gjitarët e tjerë..Mund të duket një pyetje retorike, por duke e menduar mirë s'është aspak e tillë: përse femrat kanë gjoks dhe për çfarë duhet? Paraardhësit tanë, të afërmit më të ngushtë nga këndvështrimi gjenetik, kanë thithka më të vogla dhe gjëndra qumështore më pak voluminoze. Përkundër kësaj, gjoksi kryen të njëjtin funksion biologjik në të dyja speciet: të ushqejë të voglin. por përse femrat kanë një gjoks ndryshe nga çdo gjitar tjetër?Sipas Carole Jahme, eksperte e psikologjisë evoluese, gjoksi njerëzor përfaqëson një anomali, në kuptimin që asnjë pararendës tjetër nuk ka një gjoks që ka tendencë të "humbasë" funksionalitetin, sapo mbaron periudha e ushqimit me qumësht. Për më tepër te disa vajza, gjoksi mund të zhvillohet përpara fluksit të parë menstrual të femrës. Për më tepër, thuajse të gjitha gratë ruajnë një gjoks të plotë, edhe pas menopauzës. kjo do të thotë që, ndryshe nga speciet e tjera, gjoksi s'mund të jetë një tregues i fertilitetit të gruas e as i faktit që po prodhon qumësht.
Prandaj, për çfarë duhet vërtet gjoksi? Sipas doktoreshës Jahme, më shumë është një lloj thirrjeje për mashkullin. Femrat e gorillës dhjamosen më shumë në zonën e barkut, ekzaktësisht si meshkujt e njeriut, femrat e të cilit kanë tendencë të rrumbullakosen më shumë në zonën e ijeve dhe të gjoksit. Kështu pikërisht marrin atë formën joshëse që është sekreti i "sex-appeal"-it të shumë femrave. Përkundër faktit se koncepti i bukurisë femërore ka evoluar me kalimin e shekujve, figura e saj e rrumbullakosur vazhdon të jetë një faktor tërheqës edhe për meshkujt modernë. Jo më kot femrat duan "ndihmën" edhe të reçipetave speciale, korseve, apo veshjeve të veçanta për të theksuar format e trupit të tyre. Madje për këtë i janë drejtuar edhe kirurgjisë plastike, pasi një gjoks i bëshëm josh mashkullin, duke shfrytëzuar atë instikt "predatori" që është i vjetër me miliona vite.ikub.al
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?  Empty Re: Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?

Tue 9 Jul 2013 - 22:34
per ti bere qefin vehtes ne rradhe te pare.
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?  Empty Re: Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?

Thu 11 Jul 2013 - 12:36
per ti nete fustani bukur mendoj una prandaj e zmadhojne gjoksin
Sponsored content

Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?  Empty Re: Gjoksi i femrave, për çfarë shërben në të vërtetë?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi