Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dokument historik, kur Athina fliste shqip para 138 vjetësh… kërkohej bashkimi i trojeve shqiptare d

prej Sat 20 Jul 2013 - 10:45
Dokument historik, kur Athina fliste shqip para 138 vjetësh… kërkohej bashkimi i trojeve shqiptare d Thumb_250x150Dikur në Greqi flitej më shumë gjuha shqipe, kështu pretendohej së paku nga shumë historianë të cilët “mbyten” nga të tjerë që “dinë” gjithçka!

Por, Greqi botohej gazeta ''ZERI I SHQIPERISE'' !

Ky numër i kësaj gazete është botuar 138 vjet më parë (foto) dhe daton më 3 - NËNTOR 1879...
Është padyshim një dëshmi shumë e fuqishme e pretendimeve se dikur Athina dhe jo vetëm, flisnin shqip ashtu siç “dihej” dhe mohohet fuqishëm nga grekët!!!

Në nëntullin e saj, kjo gazet me të drejtë shkruan: “Gazeta e të drejtave të shqiptarëve”, si dhe fakti më i rëndësishëm për këtë dëshmi të pathyeshme historike është se redaktori i saj, A. I. Kuluriotis! Një nga figurat më të shquara në shtetin fqinjë dhe padyshim pjesëtar i njërit prej fiseve më të lavdishme të Aranitëve që kontribuuan për çlirimin e Greqisë nga pushtuesit otoman./alb-observer.com/

Ndërsa në nëntitullin e tretë kryesor theksohet më qartë se kurrë, se: “E duam Albaninë (Shqipërinë) NJË të bashkuar dhe të pavarur”


Dokument historik, kur Athina fliste shqip para 138 vjetësh… kërkohej bashkimi i trojeve shqiptare d Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Dokument historik, kur Athina fliste shqip para 138 vjetësh… kërkohej bashkimi i trojeve shqiptare d

prej Fri 23 Aug 2013 - 8:11
Athina = At hina = At hyna = At yna = Ati yne

Janina = Jan ina = Jon yna = Joni yne

Dokumente historike more...

Morea = Mor ea = Mor esia = Miresia

Homeri = O miri = O Miri

Odisea = O di sea = O dy syu


Ne lashtesi e gjithe bota fliste Shqip, tashme po bastardohen...
(E.J.K)


Dokument historik, kur Athina fliste shqip para 138 vjetësh… kërkohej bashkimi i trojeve shqiptare d 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi