Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Çfarë e prish agjërimin?

prej Sun 21 Jul 2013 - 19:46
Çfarë e prish agjërimin? C65D6C23AC2935B79AF26B6ACCAE5523
Ajo që e prish agjërimin, sipas argumenteve, konsiderohet kur ushqimi futet në brendësi të trupit në stomak dhe jo nga një pjesë tjetër e tij.

Më rrjeshtat e mëposhtëm do të shikojmë ilaçet dhe injeksoinet më të përdorura dhe do të njihemi me gjykimin e tyre në islam, në lidhje me agjërimin.

1. Avulli i astmës, nuk e prish agjërimin në mendimin më të saktë.
2. Kokrrat që vihen poshtë gjuhës për të mjekuar krizat e zemrës, thithen në mënyrë direkte dhe nuk e prishin agjërimin.
3. Thënia më e saktë është se vetëm lënda ushqyese që futet në brendësi të trupit e prish agjërimin, kurse ajo që nuk është ushqyese nuk e prish.
4. Mendimi më i drejtë është se vëzhgimi që bëhet me aparat në stomak (sondë) nuk e prish agjërimin.
5. Pikat që lëshohen në hundë, nuk e prishin agjërimin.
6. Oksigjeni që merret përmes aparateve, nuk e prish agjërimin.
7. Avulli që merret me gojë, nuk e prish agjërimin.
8. Nëse narkoza përdoret për të gjithë trupin, ku i sëmuri humb vetëdijen, agjërimi prishet, por nëse narkoza është vetëm për një pjesë të trupit, pra mpirje e pjesshme, atëherë agjërimi është i vlefshëm.
9. Pikat që lëshohen në vesh nuk e prishin agjërimin, sepse nuk arrijnë në brendësi të trupit.
10. Gjithashtu pikat që lëshohen në sy nuk e prishin agjërimin, sipas mendimit më të saktë të shumicës së dijetarëve.
11. Injeksioni që bëhet nën lëkurë, në muskul ose në damar nuk e prish agjërimin, kur nuk është ushqyes, sipas mendimit më të saktë të pjesës dërrmuese të dijetarëve.
12. Injeksioni që bëhet në damar dhe është ushqyes (siç është serumi) e prish agjërimin.
13. Vajrat, kremrat dhe ngjitëset që përdoren për mjekim, nuk e prishin agjërimin.
14. Vëzhguesi (laparaskopi) i barkut nuk e prish agjërimin.
15. Pastruesi veshkave, zakonisht shoqërohet me lëndë ushqyese dhe sheqerna, prandaj e prish agjërimin.
16. Pastrimi i vaginës, vëzhgimi me aparte, e të tjera si këto nuk e prishin agjërimin, sepse nuk arrin në stomak dhe nuk ndonjë shkak që ta bëjë të pavleshëm atë.
17. Injeksioni në rrugë anale nëse përmabn lëndë ushqyese apo ujë të cilat i thith stomaku, e prish agjërimin, sepse fuqizon trupin.
18. Supostet që jepen në rrugë anale nuk e prishin agjërimin.
19. Vëzhgimi i rrugëve anale me aparate nuk e prish agjërimin.
20. Vëzhgimi i fshikëzës, futja e ndonjë ilaçi brenda saj ose një lëndë që ndihmon në qartësimin e rrezeve, nuk e prish agjërimin.
21. Dhurimi i gjakut, në mendimin më të saktë të dijetarëve nuk e prish agjërimin.
22. Dhënia e gjakut për ananliza nuk e prish agjërimin.

Përgatiti: D.Ahmed Muhamed Halil, profesor në Univeristetin e Kasimit, Arabi Saudite.

Përshtati: Irfan Tota
Burimi: FRI


Çfarë e prish agjërimin? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi