Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 11 Aug 2013 - 13:50
Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Largea_internet1375773705
Sipas një hulumtimi më të ri të bërë në SHBA, një e treta e martesave lidhura pas vitit 2005 janë rezultat i lidhjeve të cilat janë filluar nëpërmjet internetit. Madje 50% e lidhjeve të tyre janë filluar me njohjen nëpërmjet faqeve të specializuara për të vetmuarit.
Në këtë hulumtim janë pyetur më shumë se 19.000 veta të cilët janë martuar midis viteve 2005 dhe 2012, gjë që paraqesin një model reprezentativ të popullatës së përgjithshme. Studimi tregon se njerëzit që zgjedhin internetin për lidhje dashurie zakonisht janë më të vjetër në moshë, më të pasur si dhe më të shkolluar.

Nuk është plotësisht e qartë përse lidhjet të cilat janë filluar online janë më stabile dhe më të lumtura sesa martesat e lidhura në mënyrën klasike.

Nga njëra anë, autorët pranojnë se këto martesa do të mund t’i kenë disa karakteristika të cilat i ndajnë të gjithë njerëzit të cilët kanë vullnet të organizojnë takime nëpërmjet internetit. Mirëpo, gjithashtu theksojnë se si hulumtimet e mëparshme kanë treguar që të gjithë ata që kanë komunikuar online janë të gatshëm t’i zbulojnë gjërat për veten, gjë që krijon ndjenjë më të mirë lidhshmërie. Gjithashtu, janë në gjendje të zgjedhin midis një numri shumë më të madh të partnerëve potencialë, sesa që do të ishin në gjendje që ndonjëherë të kenë rastin që të takonin dikë në vendin e punës apo nëpërmjet miqve.

Vetëm 45% e vullnetarëve (në grupin online) i njohën bashkëshortët/et e tyre përmes shërbimeve për njohje online (eHarmony, Match, Plenty of Fish, Yahoo Personal etj), ndërsa të tjerët qenë njohur në Facebook.botasot
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 25 Aug 2013 - 22:06
Me duket e pabesushme, kur nuk zgjasin martesat qe njihen mire partneret edhe bashkejetojne do zgjasin ato ne internet, qe njerezit genjejne si duan.
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 25 Aug 2013 - 22:09
AnGeLiC shkruajti:Me duket e pabesushme, kur nuk zgjasin martesat qe njihen mire partneret edhe bashkejetojne do zgjasin ato ne internet, qe njerezit genjejne si duan.
Ndoshta në SHBA e në vende të ndryshme ndoshta kurse tek ne martesat përmes internetitjanë më të dështuarat jan dhe janë bërë mashtrime nga më të ndryshmet gjithashtu edhe unë ndaj mendimin me ty Ana.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 25 Aug 2013 - 22:42
Po ata qe bashkejetojne u bezdiset martesa, nuk eshte interesate te martohen me... Po bashkejtojne, po krijojne familje pastaj po u teket te martohen, ma palidhje per mua nuk ekziston...
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 25 Aug 2013 - 22:51
Martesat më të mira,më interesante,më të qëndrueshme jan ato martesa me msit apo me shkus,ku fejesa bëhet përmes msitit prindi e jep dhe nuk e din vajza nuk e njeh fare djalin,ndoshta duket pak pa lidhje ,por këto martesa kan rezultuar martesa më të suksesshme.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Sun 25 Aug 2013 - 23:14
BeSaa shkruajti:Po ata qe bashkejetojne u bezdiset martesa, nuk eshte interesate te martohen me... Po bashkejtojne, po krijojne familje pastaj po u teket te martohen, ma palidhje per mua nuk ekziston...
Flitet per martesat me afat gjata ato lidhjet nga interneti duke menduar ketu pak edhe mentalitetin tone veshtire dikush (mashkull) te zgjedh per martese nje femer qe e ka njohur ne net per arsyet qe shume mire i dime sepse femrat paragjykohen nga shumica vetem per faktin qe perdorin rrjetet sociale ne internet le me te kurorezohen me to,,,,

Hotlani shkruajti:Martesat më të mira,më interesante,më të qëndrueshme jan ato martesa me msit apo me shkus,ku fejesa bëhet përmes msitit prindi e jep dhe nuk e din vajza nuk e njeh fare djalin,ndoshta duket pak pa lidhje ,por këto martesa kan rezultuar martesa më të suksesshme.
Edhe qendron edhe sqendron kjo ne vitet tona por as mund te jemi te prere sepse tjeter mentalitet atehere,te tjera kushte,ndryshe jetonte e edukohej femra qe shpesh ishte e detyruar ti mbyste ndjenjat dhe cdo padrejtesi ndaj saj nga bashkeshorti akoma te duronte edhe dhunen qe ushtrohej nga ai per shkak te opinionit dhe mos mbeshtetjes nga askush sepse ne ato vite Femra sapo martohej menjehere konsiderohej prone e burrit qe ish ciftezuar keshtu ai burre kishte cdo te drejte mbi te,madje edhe ta vriste...Ndoshta jam pak tragjike ne menyren si e shpjegova por mendimi im eshte ky....Pra ne nje fare menyre eshte sikur te themi se diskriminimi dhe nenvleresimi ndaj femres e bente ate te qendronte ne nje martese jo te lumtur...
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 110
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Mon 26 Aug 2013 - 4:14
Jam nje cune beqar,
Djale me te mire ske per te pare.
I bukur si selvi,
i rritur me ves e shi.
I mencur sa me ska,
As fije ne koke skam ma..
Jam punetor per bes,
E njeri asnjehere nuk shes,
Kshu qe kush eshte e intersuar,
nje pm te ma shkruaj..
Jam cune flori,
pishmane skam per te bere njeri ggg 
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 110
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Mon 26 Aug 2013 - 4:22
AnGeLiC shkruajti:
Edhe qendron edhe sqendron kjo ne vitet tona por as mund te jemi te prere sepse tjeter mentalitet atehere,te tjera kushte,ndryshe jetonte e edukohej femra qe shpesh ishte e detyruar ti mbyste ndjenjat dhe cdo padrejtesi ndaj saj nga bashkeshorti akoma te duronte edhe dhunen qe ushtrohej nga ai per shkak te opinionit dhe mos mbeshtetjes nga askush sepse ne ato vite Femra sapo martohej menjehere konsiderohej prone e burrit qe ish ciftezuar keshtu ai burre kishte cdo te drejte mbi te,madje edhe ta vriste...Ndoshta jam pak tragjike ne menyren si e shpjegova por mendimi im eshte ky....Pra ne nje fare menyre eshte sikur te themi se diskriminimi dhe nenvleresimi ndaj femres e bente ate te qendronte ne nje martese jo te lumtur...
Teta Angie tani femra ka fituar liri ekonomike edhe nqs ndihet e cenuar nga mashkulli mund te divorcohet me kollaj.
Plus edhe "revulucioni seksual" perdorimi i prezervativeve edhe ilaceve kunder shtatzanis i kane dhene femres nje liri qe me perpara se kishte.
Por nqs femra cenohet ne nje lidhje duke mos u pyetur apo duke u sjell sikur eshte nje mall e jo nje bashkeshorte atehere sja vlen fare te vazhdosh me dike te tille. Kjo eshte deri diku edhe e lidhur me kulturen e personit edhe shoqerin ku jetohet.
Nejse jane tema te koklavituara ku eshte nje territor gri edhe nuk mund te vesh nje vize, se kush ka te drejte e kush eshte gabim. Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore 705491909 
Sponsored content

Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore Empty Re: Martesat nëpërmjet internetit janë më të gjata dhe më cilësore

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi