Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Prova e dëmeve kolosale të ngrohjes globale Empty Prova e dëmeve kolosale të ngrohjes globale

Sun 11 Aug 2013 - 13:56
Kufoma e një ariu polar, zbuluar në Polin e Veriut rreth 200 kilometra më në jug të vendbanimit të tij të zakonshëm, është një provë e re dhe e palëkundshme e shkatërrimit që po i bën planetit ngrohja globale.Kafsha, e gjetur e vdekur në Svalbard nga një grup eksploratorësh, dukej se kishte ngordhur prej disa ditësh si rrjedhojë e urisë.Ariu polar, i cili në këtë fazë të vitit duhet të jetë pranë peshës së tij maksimale vjetore, dukej i tretur dhe me shtresat e dhjamit të ezauruara.

Për shkak të shkrirjes së akujve dhe pakësimit të ushqimit, si rrjedhojë e dëmit që i ka bërë ngrohja globale ekosistemit, ariu kishte zbritur më në jug se skajet që dikur kufizonin habitatin e tij dhe në pamundësi për të gjetur ushqim, kishte ndërruar jetë.

Prej kohësh, shkencëtarët kanë dhënë alarmin se ngrohja globale po i shkakton dëme të parikuperueshme planetit, por këto dëme janë edhe më të mëdha në zonat polare, ku si rrjedhojë e efekteve të ngrohjes së temperaturave, ariu polar po kërcënohet gjithmonë e më shumë me zhdukje.botasot
Prova e dëmeve kolosale të ngrohjes globale Largea_ariu1375912437
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi